Magazin

Norveç'ten "Nuh'un Gemisi"

Norveç'ten "Nuh'un Gemisi"

Norveç, "Nuh'un Gemisi"nden esinlenerek, dünyanın tohum zenginliğini felaketlerden korumak için "tohum kasası" inşa edecek.

Tarım ve Gıda Bakanı Terje Riis-Johansen, yaptığı açıklamada, "Küresel Tohum Kasası"nın Kuzey Kutbu'nun bin kilometre açığındaki Svalbard adasında inşa edileceğini söyledi. Yaklaşık 3 milyon tohum çeşidinin saklanacağı 'kıyamet günü kasası'nın inşasına gelecek ay başlanması ve 2007 eylül ayında tamamlanması planlanıyor.

Gen bankaları olumsuz etkilenebilir
Gen bankalarının elektrik kesintisi, doğal felaketler, savaşlar ve para sıkıntısından olumsuz etkilenebileceğini hatırlatan Riis-Johansen, "Norveç bu şekilde, bitkilerin çeşitliliğini garanti etmede küresel sisteme katkıda bulunacak. Yani Svalbard'da bir çeşit Nuh'un Gemisi yapılacak" dedi.

Tohumların -18 derecede tutulacağı, elektrik kesilse bile bu bölgede hava yazın -3 ile -4 derece arasında seyrettiği için tohumların etkilenmesinin beklenmediği belirtildi.

Genetik çeşitlilik kaybının kültürel mirasın bir bölümünün kaybedilmesi anlamına geleceğini belirten Norveç yetkilileri, bu projede BM Gıda ve Tarım Örgütü ile birlikte çalışıyor.
Yayın tarihi: 30.05.2006
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.