Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

N'olacak Amerika'nın hali

N'olacak Amerika'nın hali

Önümüzdeki günlerde New York'taki 'New Yorkerpaşa İlköğretim Okulu'nda tarih öğretmeni Maykıl'ın sözlüye kaldırdığı öğrencisi Corç, başını öne eğerek şöyle diyecek: "Öğretmenim, dün gece New York'ta elektrikler kesikti, çalışamadım!"

Elektrik kesintisinin ne olduğunu bile bilmeyen, en son kesintiyi 20 yıl önce şöyle bir yaşamış, içinden "Edison" çıkarmış, elektriği bol bulduğu için idam cezalarını bile yıllar yılı elektrikli sandalyede yapan dünyanın hatta uzayın hakimi bir ülke, geçtiğimiz günlerde yaşadığı 29 saatlik elektrik kesintisi sırasında resmen elektroşoka girdi.

Şimdi aklıma 1970'li yılların ikinci yarısı geliyor. Ülkemizde elektrik kesintilerinin "düzenli" yapıldığı o kapkaranlık yıllar! Sabahtan öğlene kadar iki saat, akşam saatlerinde iki saat gibi düzenli kesintiler dönemi. 70'lerin sonlarında biz bu ülkede elektriğin yandığını gördüğümüz zaman şoka giriyorduk doğrusu! Karanlıkta mum ışığında ders çalıştığı için gözleri erken yaşta bozulmuş bir kuşağın insanı olarak biz bu ülkede elektriği gerekli yerlerden çok gereksiz yerlerde görmedik mi hep? Örneğin bakınız: Karakollarda vatandaşın bir tarafında! Bizler bu ülkede "düzenli" yapılan kesintilerle büyümüş olduğumuz için elektrikler kesildiği zaman dünyanın hakimi Amerika'daki gibi herhangi bir düzensizlik çıkarmayız! Daha bu ülkenin pek çok köyüne yakın sayılacak yıllarda elektrik gelebildiği için bizim vatandaşımız Mr. Brown ile Mrs. Brown'un yaşadığı sudan çıkmış balık durumunu asla yaşamaz. Ayrıca fiyatların 5-10 kat artması için elektrik kesintisine gerek yoktur bizim ülkemizde! Pekiiiiii dünyanın hakimi, evrenin jandarması, uzayın başsavcısı olan bu ülkeye son zamanlarda neler oluyor böyle dersiniz?

Gözden kaçan bir nedeni var bence bu durumun. Bush amca hayatının hatasını yaparak kendi ülkesini bırakıp, okyanuslar aşarak bizim coğrafyamıza gelmiş ve bize komşu olmuştur. Kimse komplo teorileri üretmesin. Her şeyin asıl nedeni budur! Amerika, Türkiye'ye komşu olarak hayatının en büyük hatasını yapmıştır, daha başına gelecek çok şey vardır ama o hâlâ bunun farkında değildir.

Elektriğin babası Edison'un memleketi, doğuştan karanlık bir coğrafyaya göz dikmenin kaderini yaşamaktadır besbelli. "Güneş zaten doğudan yükselir, onun ışığı bize yeter, o yüzden bu coğrafyada ayrıca elektrik aydınlatmasına gerek yoktur" şeklindeki gizli bir felsefenin dünya felsefe kongresine teğet geçtiği bu coğrafyada körle yatan Sam amcanın şaşı kalmasından doğal ne olacaktır?

Giderek bize benzeyen Amerika üzerine daha doğrusu "AME-TURKA" üzerine gelin bu fırsatı kaçırmayıp küçük zaptamalar koyalım ortaya: Amerika 29 saatlik elektrik kesintisi boyunca karanlıkta kalınca ülkedeki siyah-beyaz ayrımı bir anda ortadan kalkmış oldu! Amerikan rüyası görmek için bundan daha iyi bir ortam olabilir mi? Hazır karanlık varken, yat bir metroda ve gör o meşhur Amerikan rüyasını! İnsan düşünmeden edemiyor acaba bu kadar uzun süren karanlığın nedeni CIA ya da Pentagon filan da olabilir mi diye. Dünyanın yeni coğrafyaları için hazırlanan "karanlık senaryolar" üzerine çalışılırken kendilerini işlerine çok mu kaptırdılar acaba?

Elektriği Marslılar mı kesti?
Bazı sivri akıllı Ame-Turka'lılar bu kesintiyi uzaylıların yaptığını söylemiş. Aslında olmayacak iş değil. Bir UFO Beyaz Saray'ın bahçesine inmiştir, içinden çıkan uzaylı, Başkan W. Bush'a yaklaşıp: "Hey dünyalı biz dostuz" deme hatasında bulunmuştur. W. Bush da bu yaklaşıma sinirlenip: "Sen nasıl bizim dostumuz olursun, biz herkesin düşmanıyız bir kere kardeşim" demiştir. Al sana 29 saatlik elektrik kesintisi. Zaten Mars da dünyaya en yakın konuma gelmiş. Marslılar bu kadar yakına gelmişken, bize bu terbiyesizliği yapan başkanın ülkesinin elektriklerini bir keselim de görsün, demiş olabilirler pekala. Elektrik kesintisi üzerine Amerikan basınında çıkan karikatürlerden bir tanesi harikaydı doğrusu. Bir elektrik düğmesinin üzerinde "ON" bölümü var. Düğme "OFF" da yani kapalı duruyor ama "OFF" şu şekilde yazılmış: "United States OFF America".

Sayelerinde altı aydır elektriksiz yaşayan iyi niyetli bir Iraklı bu kesinti için şöyle demiş olabilir mi: "Adamlar belki de şöyle düşündü, biz bu Iraklıları altı aydır elektriksiz yaşatıyoruz, biz de biraz deneyelim bakalım nasıl oluyormuş şu elektriksiz yaşam."

Ortadoğu'daki bu davetsiz komşumuz bu şekilde giderse, ilerki yıllarda kendi vatandaşlarında(bize epeyce tanıdık) şu cümleleri duymaya başlar herhalde: "Yok Johnson yok, bu Amerika adam olmaz kardeşim!", "Bak Sindy kızım, bizim zamanımızda değil 29 saat, 29 saniye bile elektrik kesilmezdi bu ülkede, nerde o günleeeer!", "Bırak ya Boby, sen mi kurtaracaksın şu memleketi!", "Gene verilmiş sadakamız varmış Mary, ya o kesintide bir de terör saldırısına uğrasaydık!", "Sıkma canını Edward, bugüne bugün süper güçüz biz, bize bir şey olmaz abiiii!", "Herkesin elektriği kesilebilir ama benimki asla, sen benim kim olduğumu biliyor musun George?", "Ben ne kesinti yaptıysam hep bu ülke için yaptım aziz halkım. İmza: W. Bush". Sonuçta dünyanın gözünde büyüttüğü fason bir dev, gittikçe daha çaresiz, gittikçe daha beceriksiz, gittikçe daha hazırlıksız olarak hızlı bir şekilde bize benziyor. Karanlık Sam amcanın karanlığı yüzüne vuruyor ve sponsor harikası bu kof devin, başka coğrafyaları ele geçirmek için yaptığı yatırımları aslında kendi ülkesinde yapmadığı trajikomik bir kesintiyle aydınlığa çıkıyor. Bir şaşkın gücün elinde her şey hızla tersine dönüyor şu garip dünyada. Bir zamanlar biz ona benzemeye onun küçüğü olmaya çalışırken, şimdilerde hemen yanı başımızda biten bu kola şişkini ülke artık bize benzemek peşinde. Ne de olsa büyüğümüzdür demeyelim ve ona bir kovboy filminde karşımıza çıkabilecek şu cümleyle yanıt vererek bitirelim sözümüzü: "Hey yabancıııı, bana benzediğine pişman edeceğim seniiii!.."

Cihan Demirci
(Radikal 2)
Yayın tarihi: 26.08.2003
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.