Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Nobel ödülleri sahiplerine verildi

Nobel ödülleri sahiplerine verildi

Bu yıl edebiyat, fizik, tıp, kimya ve ekonomi dallarında Nobel ödüllerini kazandıkları açıklanan 10 kişi, ödüllerini törenle aldılar.

Stockholm konser salonunda düzenlenen törende, bu yıl Nobel'e layık görülen çeşitli dallardan 10 kişi, ödüllerini İsveç Kralı Karl XVI Gustaf'dan aldılar. Nobel kazanan kişilere, İsveç kral ve kraliçesinin düzenlediği geleneksel Nobel yemeğinde, yaklaşık 1.4 milyon dolarlık çekleri de takdim edilecek.

Kimler kazanmıştı?
Nobel 2003 edebiyat ödülünü Güney Afrikalı yazar John Maxwell Coetzee; fizik ödülünü Rus Vitali L. Ginzburg, İngiliz Anthony J. Leggett ve Rus asıllı Amerikalı Alexei A. Abrikosov, kimya ödülünü Peter Agre (54) ve Roderick MacKinnon; tıp ödülünü Amerikalı Paul Lauterbur (74) ile İngiliz Peter Mansfield; ekonomi ödülünü Amerikalı Robert F. Engle ile İngiliz Clive Granger aldı.

2003 Nobel Barış Ödülü'nü kazanan İranlı insan hakları savunucusu avukat Şirin Ebadi ise, Oslo'da düzenlenen törenle ödülünü bugün almıştı. İran'da ve çocukların hakları için çalışmasıyla tanınan Ebadi'ye Norveç Nobel Komitesi tarafından bir altın madalya ve para ödülü sunulmuştu. Nobel ödülleri, her yıl Ekim ayında açıklanıyor ve Alfred Nobel'in 1896'daki ölümünün yıldönümünde sahiplerine veriliyor.
Yayın tarihi: 10.12.2003
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.