Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Nobel Edebiyat Ödülü Pinter'ın

Nobel Edebiyat Ödülü Pinter'ın

2005 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Irak savaşı karşıtlığıyla tanınan İngiliz oyun yazarı, senarist, şair, tiyatro yönetmeni ve aktör Harold Pinter aldı.

75 yaşındaki İngiliz oyun yazarı Pinter, Çek yazar Milan Kundera, Kanadalı yazar Margaret Atwood ve Suriyeli şair Adonis gibi adayların arasından sıyrılarak bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. İsveç Akademisi, Printer'ın 10 milyon kron (1,28 milyon dolar) değerinde para ödülünü de kazandığını açıkladı.

Yaşamından notlar
Yahudi bir terzinin çocuğu olarak 1930'da Londra'da doğan Pinter, gençliğinde Yahudi düşmanlığıyla karşılaşmasının oyun yazarı olmasında etkili olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanın kendisini derinden etkilediğini belirtiyor.

İnsan hakları için yürütülen kampanyalarda da ön saflarda yer alan Pinter, Margaret Thatcher ve Ronald Reagan'ın politikalarına karşı muhalif tavırlarıyla da tanınıyor. 30'dan fazla tiyatro oyunu kaleme alan Pinter aynı zamanda iyi bir şair ve senaryo yazarı.

Irak politikalarına muhalif
ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in politikalarına muhalefet eden Pinter, savaş başlamadan önce, 2002 yılında BBC'ye verdiği bir demeçte, "İngiltere'nin ABD'nin yanında durmasından utanç duyduğunu" söylemişti. ABD'nin 2003'te Irak'a müdahale etmesine öfkeyle karşı çıkan Pinter, aynı yıl Irak savaşıyla ilgili savaş karşıtı şiirlerinin yer aldığı bir kitap yayınladı, 2004'te ise Blair'in azledilmesini isteyen bir kampanyaya katıldı.

2002'de kanser olduğu açıklanan Pinter, Nobel'den önce de birçok ödül kazandı. Bunlar arasında Shakespeare Ödülü, Avrupa Edebiyat Ödülü, Pirandello Ödülü, David Cohen İngiliz Edebiyat Ödülü, Laurence Olivier Ödülü, yaşam boyu başarı olarak Moliere ödülü ve 14 üniversiteden onursal unvanı bulunuyor.

Pinter, Türkçeye de çevrilen "Oda", "Doğum Günü Partisi", "Kapıcı" ve "Gitgel Dolap" gibi eserleriyle tanınıyor.

Akademiden övgü
İsveç Akademisi, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü'nü verdiği ünlü İngiliz oyun yazarı Harold Pinter'a övgü yağdırdı. Akademinin açıklamasında, yazar ve şair Pinter için, "günlük keşmekeş içindeki uçurumları gözler önüne seren ve zulmün kapalı odalarını açılmaya zorlayan bir yazar" ifadesi kullanıldı. İsveç Akademisi Sekreteri Horace Engdahl, Pinter'a ödülü kazandığını ilettiklerinde çok mutlu olduğunu ve "fazla bir şey söylemediğini" belirtti.

Ödüle çok şaşırdım
Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazansn Pinter, Londra'daki evinin önünde yaptığı açıklamada, ödülü aldığınaçok şaşırdığını söyledi. Stockholm'de İsveç Akademisi'nin ödülü açıklamasından 15 dakika önce kendisine bilgi verildiğini belirten yazar, "böyle bir şeyin hiç aklına gelmediğini ve dilinin tutulduğunu" ifade etti.

Adaylar güçlüydü
Bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü adayları arasında Adonis ismini kullanan Suriye asıllı şair Ali Ahmed Said, Çek yazar Milan Kundera, Danimarkalı yazar Inger Christensen ve İsveçli şair Tomas Tranströmer de bulunuyordu.

Ayrıca ödülün açıklanmasının gecikmesinde, jürinin Türk yazar Orhan Pamuk isminde anlaşamadığı yönünde spekülasyonlar yapılmıştı.
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.