Magazin

Nobel Barış Ödülü Kenya'ya

Nobel Barış Ödülü Kenya'ya

2004 Nobel Barış Ödülü'nü Afrika'da milyonlarca ağaç dikilmesine yönelik bir kampanya yapan Kenyalı kadın çevreci Wangari Maathai aldı.

Bu yılki Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Kenyalı ağaçlandırma uzmanı ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Bayan Wangari Maathai, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan ilk Afrikalı oldu.

Yedinci Afrikalı
Maathai, Nobel ödülünün verilmeye başladığı 103 yıl öncesinden beri ödülü kazanan yedinci Afrikalı oldu. 64 yaşındaki Maathai, Norveç'in başkenti Oslo'da parlamentonun onayıyla verilen 10 milyon İsveç kronu (1,3 milyon dolar) tutarındaki Nobel Barış Ödülü'nün sahibi oldu.

Afrika'ya 30 bin fidan
Maathai, Afrika "Yeşil Kuşak Hareketi"nin önderi olarak, erozyonun önlenmesi için kıta çapında 30 bin fidanın dikilmesine öncülük etti. Ödül, "doğanın korunmasının barışın korunması için önemine atfen" verildi. Ödülde, gelecek insan nesillerinin sağlığı için büyük önem taşıyanağaç dikimiyle dünya barışının önemi vurgulandı.

Dinamitin sanayi ve inşatta kullanımının mucidi Alfred Nobel'in vasiyetiyle 103 yıldır verilen ödülü kazanan Maathai, 194 aday arasından seçildi. Barış Ödülü'nü geçen yıl İranlı kadın hukuk uzmanı Şirin Ebadi kazandı. Nobel ödülleri sahiplerine Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta veriliyor.

"Geleceğin barış tohumlarını atıyoruz"
Maathai, "Çevrecilik davası barışın önemli bir veçhesi, zira kaynaklarımız azalınca onları elde edebilmek için savaşa tutuşuyoruz" dedi. Maathai, "Bizler şu anda geleceğin barış tohumlarını ekiyoruz..." diye konuştu.

Nobel Barış Ödülü'nde son 10 yıl
2003- İranlı hukukçu Şirin Ebadi
2002- Eski ABD Başkanı Jimmy Carter
2001- BM ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan
2000- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung
1999- Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü
1998- Kuzey İrlandalı siyasetçiler John Hume ve David Trimble
1997- Uluslararası Kara Mayınlarının Yasaklanması Kampanyası ve kampanyanın koordinatörü Jody Williams (ABD)
1996- Doğu Timor Roma Katolik Piskoposu Carlos Belo ve insan hakları savunucusu Jose Ramos Horta (Doğu Timor)
1995- Nükleer silah karşıtı Joseph Rotblat ve başkanı olduğu Bilimve Dünya İlişkileri üzerine Pugwash Konferansı (İngiltere)
1994- İsrail Başbakanı İzak Rabin, Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat.
Yayın tarihi: 08.10.2004
451
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.