Magazin

Nitelikli işgücü umutsuz

Nitelikli işgücü umutsuz

İNKADE tarafından yapılan bir araştırma, ekonomik krizde işsiz kalan nitelikli işgücünün iş bulabilme umudunun çok düşük seviyelerde olduğunu ortaya koydu.

İnsan Kaynakları Yönetim Derneği tarafından yapılan araştırmada, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, şef, uzman, mühendis, yönetici asistanı, sekreter, memur ve yeni mezun 1.600 kişi ile görüşülerek, nitelikli çalışanlar için ekonomik krizin bitip bitmediği sorusuna yanıt arandı.

Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan araştırmaya göre, bu yılın ikinci döneminde nitelikli personel açısından eleman talebi olmayan ya da çok az olan sektörler arasında, yatırıma yönelik makina ve ara malı ithalatı yapan sektörler, finansman, tekstil ve hazır giyim, reklam ve halkla ilişkiler, inşaat ve taahhüt, telekom ve enerji, otomotiv, ilaç, bilgisayar ve gross marketler yer alıyor. Bireysel emeklilik, sigorta, lojistik ve kargo, hızlı tüketim şirketleri ise eleman talebi açısından hareketli gözükürken, bu sektörlerde düşük ücret uygulaması olması dikkat çekti. Ücretlerde artış yapma eğilimi gözlenmezken, artış yapmayı planlayanlar ise gelecek dönem enflasyonunu baz almayı tercih ediyor. Araştırmaya göre, 2001, 2002 ve 2003 yılı üniversite mezunlarının çoğunluğu henüz iş bulamamış durumda.

Gidenler geri dönüyor
Araştırmada, krizde işsiz kalan nitelikli personelden Türkiye'yi terk edenlerin gittikleri ülkelerde de sürekli iş bulamamaları nedeniyle geri dönmeye başladıkları belirlendi. Krizden sonra kendi işlerini kuran girişimcilerin önemli bir kısmının yüksek maliyetler ve daralan iş hacmi sebebiyle işlerini tasfiye ettiği veya etmeyi planladığı görüldü. Araştırmaya göre, işsiz dönemi yurt dışında yüksek lisans yaparak veya dil öğrenerek geçirmek üzere yurt dışına gidenlerin oranı arttı.

Umutlar tükeniyor
"İlgisiz alanlarda çalışmaya hazırım" diyenlerin oranı yüzde 73 ile geçen yıllara göre artış gösterdi. "Geleceğe yönelik plan yapamıyorum" diyenlerin oranı yüzde 86, "kendimi boşuna okumuş hissediyorum" diyenlerin oranı yüzde 55, işsiz kalan nitelikli personel içinde "yıl sonuna kadar kesin iş bulurum" diyenlerin oranı yüzde 8, "belki bulurum" diyenlerin oranı yüzde 12, "bulacağımı sanmıyorum" diyenlerin oranı yüzde 80 olarak belirlendi. Türkiye´nin bir numaralı sorununun yüzde 96 oranıyla işsizlik olarak görüldüğü de, araştırmanın bir başka saptaması olarak dikkati çekiyor.
Yayın tarihi: 03.11.2003
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.