Magazin

Nisan'da Venüs UFO olacak

Nisan'da Venüs UFO olacak

Nisan ayında Venüs gezegeninin güneş battıktan hemen sonra görülebilmesiyle, "UFO gördüm" diyenlerin sayısında artış yaşanacak.

TÜBİTAK Antalya Ulusal Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Orhan Gölbaşı, Venüs gezegeninin nisan ayından itibaren güneş battıktan hemen sonra çıplak gözle görülebileceğine dikkat çekerek, "Gökyüzündeki bulutların hareketlerini anlayamayanlar Venüsün hareket ettiğini sanıp, UFO yakıştırmasını yapacak. Vatandaşlar bu konuda hiçbir yanılgıya düşmemeli" dedi.

Prof.Dr. Orhan Gölbaşı, UFO gördüm diyerek çıkar uğruna insanların yanıltıldığını söyledi. UFO olduğu iddia edilen görüntülerin parlak bir yıldız ya da gezegen olduğunu söyleyen Prof.Dr. Gölbaşı, bu görüntüleri havanın açık olduğu bir gecede el kamerasıyla herkesin çekebileceğini ifade etti.

Nisan ayından itibaren Venüs gezegeninin akşam yıldızına dönüşeceğini ve güneş battıktan hemen sonra çıplak gözle görülebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, şöyle konuştu:

"Gökyüzündeki bulutların hareketlerini anlayamayanlar Venüs'ün hareket ettiğini sanıp, UFO yakıştırmasını yapacak. Vatandaşlar bu konuda hiçbir yanılgıya düşmemeli. Nisan ayından itibaren UFO ihbarları artar."

Orta öğrenimden astronomi dersinin kaldırılmasının büyük bir hata olduğunu da belirten Prof.Dr. Gölbaşı, "Valiler, emniyet teşkilatı mensupları gökyüzüne baktıklarında bir yıldızla bir gezegeni ayırt edemiyorlar. Yerel yöneticiler de UFO yalanına alet oluyor. Çünkü bir şekilde de olsa yörelerinin reklamını yapmış oluyorlar" diye konuştu.
Yayın tarihi: 15.03.2002
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.