Magazin

Nikah şekerinin evrimi

Nikah şekerinin evrimi

Nikah şekerleri artık evlenen çiftlerin yaşam felsefelerini yansıtıyor. Çam fidesinden Atatürk rölyefine çeşitli hediyeler son dönemde tercih edilirken, zengin çiftler fotoğraflarının bulunduğu nikah şekerleri yaptırıyorlar.

Düğünlerde, günün anısına konuklara sunulan tatlı, gibi ikramlar ile mendil, havlu, gelin teli veya nikah şekeri gibi hediyeler, günümüzde, evlenen çiftlerin düşünce yapısına, yaşam felsefesine ve ekonomik gücüne uygun nesnelere dönüştü.

Özenle işlenmiş mendiller, havlular ile kazanlarda pişirilen helvaların yerini, evlenen çift çevreciyse bir çam fidanı, düşünce yapısına göre Atatürk rölyefi ya da Anayasa kitapçığı alırken, değişmeyen tek şey, hediyenin adı oldu: "nikah şekeri"...

İzmit'te, 30 yıldır nikah şekeri imal edip pazarlayan Şennur Aynı, çok eski yıllarda kırsal alanda düğünlerde konuklara verilen helva tatlısı, badem veya akide şekeri geleneğinin hızlı bir değişime sahne olduğunu söyledi.

Aynı, küçük bir sepet içinde tüle sarılmış bir badem şekeri ve evlenen çiftlerin adlarının yazılı olduğu bir teşekkür kartının bulunduğu nikah şekeriyle başlayan değişimin, kitap, resim ve ağaç fidanı gibi orijinal hediyelerle sürdüğünü, son yıllarda badem şekerinin de talep edilmemesi yüzünden yavaş yavaş kaldırıldığını bildirdi.

Son yıllarda, ilginç tasarımlı nikah şekeri talepleri gelmeye başladığını ifade eden Aynı, nikah şekerinin büyük ölçüde, evlenen çiftlerin düşünce yapısını ya da ekonomik gücünü simgeler hale geldiğini kaydetti.

Zengin çiftlerin, içinde badem şekeri olan nikah şekeri yerine, çikolatalı nikah şekeri ya da daha pahalı siparişler verdiklerini anlatan Aynı, şunları kaydetti:

"Başlangıçta, tek tip olarak yaptığımız nikah şekeri çeşidi, talep arttıkça 150'ye ulaştı. Ekonomik durumu çok iyi olanlar gelin vedamadın fotoğraflarını nikah şekeri yaptırıyor. Kuran ayetlerini bir beze işletip nikah şekeri yaptıranlar var.

İrtica tehdidinın arttığı geçmiş dönemde, Atatürk resmi bulunan şekerler ile Atatürk kabartması bulunan levhalara çok fazla talep gelmişti. Günümüzde ise çiçek motifleri, kokulu nesneler ile melek figürleri en çok talep edilen türler oluyor."

Aynı, son yıllarda nikah şekerlerinin, davetlilere nikah davetiyesiyle birlikte gönderilmeye başlandığını da sözlerine ekledi.

Yeni çiftlere evlilik rehberi

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, yeni evlenen çiftlere nikah öncesinde "Evlilik Rehberi" dağıtacak.

Aile bütünlüğünün sağlanması ve sosyal refahının artırılması amacıyla hazırlanan rehber, çiftlere, nikah dairelerinde nikah töreninden önce verilecek. Rehberde, çiftlerecinsel bilgiler, aile içi ilişkiler, korunma yöntemleri, doğacak çocukgibi konularda bilgi verilecek.

Eylül ya da Ekim ayında dağıtılmaya başlanacak olan rehberde ayrıca, sorun çözme yöntemleri, aile ekonomisi, ileri yaşlarda ortaya çıkacak sorunlar (Menopoz-Andropoz), çocuk hakları, AIDS, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, komşuluk ilişleri ve aile içi şiddete ilişkin bilgiler de yer alacak.
Yayın tarihi: 02.08.2001
556
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.