Magazin

Nihat Doğan'dan şaşırtıcı 'Fazıl Say' yorumu

Nihat Doğan'dan şaşırtıcı 'Fazıl Say' yorumu

Nihat Doğan, Fazıl Say’ın CNN Türk ekranlarında yayınlanan Enver Aysever'in sunduğu 'Aykırı Sorular' programında söylediği 'Arabeski sevmek vatan hainliğidir' sözleriyle ilgili konuştu.

Hürriyet'e konuşan Nihat Doğan ünlü piyanistin sözleri için şunları söyledi:

Devamlı ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorsunuz. Fazıl da bunu istiyor ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor. “Arabeski sevmek vatan hainliğidir” demek ülkenin sessiz çoğunluğunu, mazlumları ezmekten başka bir şey değil. Büyütülecek bir şey de değil. Şarkı ile vatan ayrı şeyler. Böyle basite indirgenmiş olur. Vatan vazgeçilebilecek bir şey değildir. Popülist bir yaklaşım. Fazıl Say abartılıyor. O da benim, senin gibi bir vatandaş. Kendi düşünceleri, inançları var. Sadece iyi piyano çalıyor olmasıdır farkı. Bu sözlerin büyütülmesi taraftarı değilim.

'Arabesk sevmek vatan hainliğidir'

Haklı olduğu şeyler de yok değil. İnsanlar şunu anlamalı. Ben inanan bir insanım ve yaşama hakkım var. Ama benim kadar inanmayanların da yaşama hakkı var. Yaşam Allah’ın vermiş olduğu bir haktır. İnanması dahi onun Allah’ın verdiği yaşam hakkını engellemeye çalışmak Allahçılık oynamaktan başka bir şey değildir. Son derece yanlıştır.

Ayrıca kişilerin, sanatçıların muhalif olma hakkı vardır. Bunu kullanabilme hakları vardır. Fikirlerini beyan edebilme hakları vardır. Düşünce ve inançlarından dolayı kişilere dava açılması, yargılanması ve ceza verilmeye çalışılması da yanlıştır. Fazıl Say’dan zerre kadar haz etmem doğru bulmam ama fikirlerinden dolayı kendisine de dava açılmasını doğru bulmuyorum.

Yayın tarihi: 14.11.2012
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.