Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

New York'un yeni çizgi romanı

New York'un yeni çizgi romanı

Ünlü çizgi roman yayınevi DC Comics, 1940'lı yılların popüler çizgi romanı Manhattan Guardian'ı yeniden hayata geçiriyor.

X-Men projesine imza atan Grant Morrison'ın hazırlayacağı çizgi roman yine New York'ta geçecek. Batman çizgi romanında Gotham ve Süperman'de de Metropolis olarak geçen New York, bu kez Cindirella City olarak karşımıza çıkacak. Metropolis ve Gotham'ı, New York'un 'çirkin üvey kardeşleri' olarak niteleyen Morrison, Cinderella City'i kentin bugünkü haline daha çok benzeteceğini söylüyor.

Unutulan projeler hayat bulacak
Cindirella City'nin en büyük özelliği ise New York için tasarlanan ancak inşa edilmeyen mimari projelerin çizgi romanda hayat bulacak olması. Morrison 'alternatif bir gerçeklik yaratabilmek için' bu projeleri tek tek inceleyerek kente gizemli bir görüntü verecek olanları seçmiş. Bunların başında, ünlü İspanyol mimar Gaudi'nin 1908 yılında New York için tasarladığı bir otel geliyor. Devasa otel, çizgi romanda 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler'in yerini alacak.

Hemen yanında ise, Avusturyalı mimar Hans Hollein'in 1950 yılında Chase Manhattan Bank'ın genel müdürlüğü için sunduğu ve kabul edilmeyen bina yer alıyor. Her iki yapı, birbirine New Yorklu mimar Robert Moses'ın tasarladığı üst geçitle bağlanıyor. Çizgi romanda hayat bulan projeler arasında, Frank Lloyd Wright'ın Özgürlük Anıtı'nın bulunduğu Ellis Adası için tasarladığı füturistik bina yer alıyor.
Yayın tarihi: 02.08.2005
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.