Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

New York Metrosu 100 yaşında

New York Metrosu 100 yaşında

Dünyanın en eski ve en organize metrolarından biri olan New York Metrosu, kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

20. yüzyılın başlarında, çoğu Afrika kökenli Amerikalılar ile İrlandalı ve İtalyan göçmenlerden oluşan 30 bin işçinin çalışmasıyla inşa edilen metro tünellerinde ilk düzenli metro treni seferleri, 27 Ekim 1904 yılında başladı.

İlk gün 150 bin kişi kullandı
Hizmete girdiği ilk gün 150 bin insanın 5 cent vererek kullandığı metronun ilk tünelleri, inşaattan 40 yıl sonra yeni ve daha uzun vagonlara uygun olmadığı için kapatıldı. Bundan hemen sonra havalandırma sistemi olan vagonlar hizmete sokuldu.

Jeton yerine manyetik kart
Jetonların yerini bugün tamamen manyetik metrokartların aldığı New York Metrosu'nda günde ortalama 4,5 milyon insan seyahat ediyor.

500 istasyonu var
Toplam 26 hat üzerinde, yeraltında 842 mil uzunluğundaki raylı sistemi ve 500 istasyonuyla hizmet vermeye devam eden New York Metrosu, dünyanın en büyük metro sistemi olmasa bile en iyi çalışan metrosu olarak kabul ediliyor.
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.