Magazin

Neil Armstrong saçının peşinde

Neil Armstrong saçının peşinde

Ay'a ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong'un berberi, kestiği saçları gizlice biriktirerek satmış. Saçlarını geri alamayan astronot dava açacak.

Ay'a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçen Neil Armstrong'un berberi belki insanlık için değil ama, kendisi için bir adım atmaktan çekinmemiş.

Ay yürüyüşüyle, insanlık için büyük bir adım atan efsane astronot, kestiği saçlarını biriktirip satan berberi hakkında dava açmaya hazırlanıyor. Olay ortaya çıkana kadar Armstrong ayda bir kez ABD'nin Cincinnati kentindeki berberine giderek saçlarını kestiriyordu.

'Marx's Barber Shop' adlı dükkânın sahibi berber Marx Sizemore'un, tıraştan sonra astronotun saçlarını yerden toplayıp sakladığı, geçen yıl mayıs ayında da ünlü bir koleksiyoncuya 3 bin dolar karşılığında sattığı anlaşıldı.

Yaptığını itiraf eden Sizemore'dan saçlarını geri isteyen Armstrong, koleksiyoncunun isteğini reddettiğini söylemesiyle, berberini bıraktı. Dahası berbere avukatı aracılığıyla saçlarını geri vermezse hakkında yasal işlem başlatacağına ve bu işlemleri de kendisine ödeteceğine dair mektup yolladı.

Koleksiyon geniş
Berber Sizemore koleksiyoncudan aldığı 3 bin doların çoğunu faturalarına yatırdığını söylüyor. Sizemore'un saçları sattığı koleksiyoncu ise Guinness Rekorlar Kitabı tarafından tarihteki ünlülere ait en geniş saç koleksiyonunun sahibi unvanı verilmiş olan John Reznikoff... 1 milyon dolara sigortalanmış olan koleksiyonda Abraham Lincoln, Marilyn Monroe, Albert Einstein ve Napolyon'un saçları da bulunuyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.06.2005
755
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.