Magazin

Nazım Fenerbahçeli çıktı

Nazım Fenerbahçeli çıktı

Nazım Hikmet'in, 1923'te Fenerbahçe'nin amigosu olduğu ortaya çıktı. Bir şiirinde de Fenerbahçeliliğini dile getirdi.

Ünlü şair Nazım Hikmet'in Fenerbahçe'nin amigosu olduğu ortaya çıktı. Mehmet Barlas, dün Yeni Şafak Gazetesi'ndeki "Gözlem" köşesinde, kendisine son doğum gününde hediye edilen Nazım Hikmet kitaplarını konu yaptı.

1930'da Burhan Cahit Matbaası'nda basılmış "Varan 3" adlı kitabın ilk sayfasından Nazım'ın Fenerbahçeliliğini anlatan bir şiiri de yazısına alan Barlas, "Nazım'ın Fenerbahçe amigoluğunu 1923'te yaptığını öğrenince, ben bir yaşıma daha girdim" diye yazdı.

Názım Hikmet'in Fenerbahçeliliğini de anlattığı ve 1923'te yazdığı "Şair" isimli şiiri şöyle:

Futbolda eski kurdum / Fenerbahçe'nin forvetleri / mahallede kaydırak oynayan birer piçkurusuyken / ben/ en ağır hafbekleri yere vurdururdum / Futbolda eski kurdum / Santırdan alınca pası / Çakarım / Hooooooop! / 5 numro top / açık ağzından girer golkipin karnına / Bana mahsustur bu vuruş / futbol potinlerim / kurşun kalemden öğrenti bu sanaatı! / O kurşun kalemim ki / 9 deliğinden vücudunuza her tıktığı mısra / İşkembenizde taş / Şairiz be / Şairiz dedik ya be arkadaş.
Yayın tarihi: 18.02.2002
612
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.