Magazin

Nazar, uğur, ayna

Nazar, uğur, ayna

Hastalıklardan korunmak için kolyeler, tavşan ayağının getirdiği uğur. İşte hayatımızdaki batıl inançların ilginç öyküsü...

İnsanların, kökünün nereden geldiğini, hatta neden inanıldığı bilinmeyen birçok batılı inancı bulunuyor.

Bu inançlar arasına adak için kullanılan paralar, bebek sahibi olabilmek için yapılması gerekenler, tavşan ayağının getirdiği uğur, hastalıklardan korunmak için yapılan kolyeler yer alıyor.

Türkiye'de ve dünyada insanların nereden geldiğini ve kökeninin bilmediği çok sayıda batılı inanç bulunuyor.

Bazı insanlar uğursuzluk getirdiği için kara kedinin önünden geçmek istemezken, bazıları uğur getirdiği için yanında tavşan ayağı taşıyor.

Batılı inançlar, bazen insanların yaşam tarzını etkiler hale bile geliyor. İnsanlar, batılı inançlara inansalar da inanmasalar da bazen etkisini altında kalabiliyorlar.

Nazardan koruyan otlar

Adak için kullanılan paralar, para sahibi olma isteğini ifade ediyor. Küçük aynalar, nazar değeceğine inanılan insana yöneltilmiş birer koruyucu olarak sunuluyor.

Nal ve zeytin çekirdeklerinin ise insanı nazardan koruduğuna inanılıyor. Torbalar içine konulan "çörek otu" yeni doğmuş bebeklerin yastığının altına ya da yeni gelinlerin yatağının altına konuluyor. Bunun bebeği ve yeni gelini nazardan koruduğuna inanılıyor.

Nazardan korunma yöntemlerinin en ilgiçlerinden birisi ise küçük bir torbanın üzerine konmuş `şap"ın kişinin üstünde taşınması. apın patlaması halinde taşıyan kişinin başına yakın zamanda birşey geleceğine inancı yatıyor.

Çocuğunuz olmuyorsa...

Bebeği olmayan kadınların uyguladıkları yöntemlerin sayısı batıl inançlar arasında önemli bir yere sahip. Anne olmak isteyen kadın, doğacak bebeğin parmağına uyacak büyüklükte bir gümüş yüzük yaptırıp, üzerine mavi bir taş taktırıyor ve umutla çocuğun dünyaya gelmesini bekliyor.

Bebek sahibi olabilmek başka bir yöntem ise; 7 çocuğu olan, 7 ayrı evden 7 parça kumaş alınıyor, bu yedi parça kumaş birleştirilerek bir elbise dikiliyor.

Bunun üzerine dilek için düğmeler, gümüşler dikiliyor ve eve asılıyor. Eve gelen insanlar de elbisenin üzerine kendi dilekleriyle ilgili metaryeller asabiliyor. Bundan sonra evde bir çocuğun dünyaya gelebileceğine inanılıyor.

Ayna kırılırsa evde kalırsın

Aynanın zedelenmesi, taşıyan kişinin de zedelenmesi anlamına geliyor. Uğursuzluk getirdiğine inanılan aynanın, bekar bir kızın elinde kırılması halinde de yedi yıl evlenemeyeceği inancı yatıyor. Ölen birinin evindeki aynalar hemen örtülür, yoksa ölünün ruhu, yaşayan yakınlarından birinin ruhunu da birlikte götürür.

Tavşan ayağının uğurlu sayılması ise çok eski batıl inançlar arasında yer alıyor. İnanca göre, tavşan ayağı "gut hastalığı"nı iyileştiriyor, krampı geçiriyor ancak etkisini gösterebilmesi için kemik eklemli olması gerekiyor.

13 sayısı da bazı kesimler tarafından uğursuz bir sayı olarak anılıyor. Hıristiyanlığın kazandırdığı bir değer olarak anılan 13 sayısının uğursuzluğu, İsa'nın "Son Yemeği" ndeki 13'üncü konuktan ötürü uğursuz sayılıyor.

Gün içinde önünden kara kedi geçen kişinin başına kötü işler geleceği inancı da bulunuyor. Kedi gücünün kaynağı ise eski Mısırlılar'ın Bubates kentinde kendi simgesi `Bast'a tapmalarına kadar uzanıyor. Bu heykellerin hepsinin rengi karadır.

Bu renk gücü ve büyüyü çağrıştırıyor. Büyücünün amacını gerçekleştirmek için her zaman yardımcı olarak kara kediyi kullanması bu uğursuzluğun bir kaynağı olarak gösterilebilir.
Yayın tarihi: 31.01.2002
989
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.