Magazin

National Geographic Society arşivi internette

National Geographic Society arşivi internette

National Geographic Society fotoğrafçılarının 115 yıldır dünyanın dört bir yanında çektikleri binlerce fotoğraf IBM teknolojisi sayesinde İnternet üzerinde satışa sunuluyor.

Pronto Halkla İlişkiler`den yapılan açıklamaya göre, IBM`in donanım ve yazılımları üzerinde geliştirilecek olan "on-demand e-business" çözümü ile National Geographic`in her biri değerli bir sanat çalışması olan 10,000`i aşkın fotoğrafı İnternet (www.ngsimages.com) üzerinde ticari kullanıma açılacak. Dijital arşiveher yıl 3,000 yeni fotoğraf ilave edilecek.

IBM`in oluşturacağı yeni B2B projesi sayesinde tüm dünyadan reklam ajansları, haber ajansları, medya şirketleri, uluslararası yayın kuruluşları, şirketlerin pazarlama departmanları, National Geographic`in fotoğraflarını İnternet üzerinden görecek, hızla seçecek ve satın alabilecekler.

Bütün bu işlemlerin kullanıcının masaüstü PC`si üzerinden hızlı vegüvenli bir biçimde gerçekleştirilebilmesi çözümün en önemli avantajı olarak dikkat çekiyor.

National Geographic`in "on-demand e-business" çözümünün temelinde IBM`in WebSphere Commerce for Digital Media yazılımı bulunuyor. Bu yazılım sayesinde müşteriler İnternet üzerindeki dijitalarşivi kolayca ve büyük bir hızla tarayıp, güvenle alım yapabilecekler.

Çözümün etkin işlemesi ve binlerce fotoğrafın sorunsuz kullanılabilmesi için IBM`in içerik yönetim yazılımı Content Manager ile veritabanı çözümü DB2 da kullanılıyor. Çözümün donanım ayağını iseIBM eServer pSeries sunucular oluşturuyor.

IBM, aynı donanım ve yazılım çözümlerini kullanarak uluslararası bir dizi şirkete "on-demand e-business" yaklaşımının temel alındığı görüntü ve arşiv yönetimi çözümü geliştirmiş bulunuyor. Bu şirketler arasında Coca-Cola, CNN ve Ogilvy & Mather gibi dünyanın en büyük haber ve reklam ajansları ile üreticileri yer alıyor.
(AA)
Yayın tarihi: 25.01.2003
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.