Magazin

Nataşalara evlilik freni

Nataşalara evlilik freni

Artık bir Türkle evlenen yabancı kadın, hemen vatandaş olamayacak. Vatandaşlığın kazanılması için en az 3 yıl evli kalınması gerekecek.

Bir Türkle evlenen yabancı kadının Türk vatandaşlığını otomatik olarak kazanması uygulamasının kaldırılarak, en az üç yıl evli kalma koşulu getiren ve böylece sahte evlilikler yapılmasını engellemeyi öngören yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarı Genel Kurul'da öncelikle görüşülecek.

"Türk Vatandaşlığı Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı komisyonda görüşülürken bilgi veren İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muzaffer Ecemiş, sahte evliliklerin özellikle Karadeniz'de yaygın olduğunu, burada Kafkaslardan gelen kadınların Türk vatandaşlığına geçmek için evlendiklerini ve bir hafta geçmeden boşandıklarını söyledi.

Ecemiş, bu tür evliliklerinin Türk aile yapısını bozduğunu ve toplumu ahlaki yönden de olumsuz etkilediğini kaydetti.

ANAP'lı Rıfat Serdaroğlu ise halen uygulanmakta olan yasada kadın-erkek eşitsizliği de olduğunu, bir erkeğin evlendiği yabancı hemen Türk vatandaşı olurken, bir Türk kadının evlendiği yabancı erkeğin Türk vatandaşı olabilmesi için beş yıl geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Serdaroğlu, bu eşitsizliği önleyecek bir yasa teklifi hazırlayarak, TBMM'deki bayan milletvekillerine gönderdiğini ancak hiçbir bayan milletvekilinin kendisini desteklemek için bu tekliflere imza bile atmadıklarını da söyledi.

Tasarıya göre, ancak bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı vatansızsa veya evlenmekle eski vatandaşlığını kaybediyorsa Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanacak.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazananlar, evlenmenin hükümsüz olduğuna karar verilmesi halinde, akitte iyiniyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza edecekler.

Vatandaşlıktan atılma kolaylaşıyor

Tasarıda, Yabancı erkekle evlenmek ve kocasının uyrukluğunu seçmekuretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ile İçişleri Bakanlığınca Türk vatandaşlığı kaybettirilenlerin Bakanlar Kurulu kararıyla ikamet şartı aranmaksızın yeniden vatandaşlığa alınmaları da öngörüldü.

Türk vatandaşlığından çıkma izni de Bakanlar Kurulu'ndan alınarak, İçişleri Bakanlığı'na verildi. Türk vatandaşlığından çıkma izni, reşit olmak, herhangi bir nedenle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmış olmak veya başka bir devlet vatandaşlığını kazanacağına ilişkin inandırıcı belirtiler bulunmak kaydıyla verilebilecek.

Tasarıyla, çocuklara yönelik de bir düzenleme yapıldı. Yürürlükteki uygulamada, 15 yaşından küçük çocukların, velayete sahip ana ya da babaya bağlı olarak vatandaşlıktan çıkarılmaları öngörülüp, velayete sahip olmayan ana veya babanın oluru alınmıyordu.

Yeni düzenlemeye göre, 15 yaşından küçük çocuklarda velayete sahip olmayan ana veya babanın, 15 yaşından büyük çocuklar için ise çocuğun bu konuda muvafakatının alınması koşulu getirilerek, çocukların vatandaşlığı üzerinde ebeveynlerin birlikte karar alması ilkesi benimsendi.
Yayın tarihi: 28.03.2002
584
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.