Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Nat King Cole'a selam

Nat King Cole'a selam

EMI, ölümünün 40'ıncı yıldönümünde R&B, soul ve cazın efsane ismi Nat King Cole'u çok özel bir albümle selamlıyor.

Caz tarihinin efsanelerinden Nat King Cole için bir anı albümü yayımlandı, geçenlerde. Adı, 'The World of Nat King Cole'. Ünlü şarkıcının ilk yayımlandığı günden itibaren ilgi odağı olmuş hit'lerinin bir bölümünden oluşan önemli bir toplama bu. Bir zamanların ünlü plak şirketi Capitol tarafından çıkarılmış toplama bir CD. EMI yayımlamış. 78'lik ve sonra 33'lük uzunçalar döneminden günümüze gelemedi, Capitol.

'Kral'ın hit şarkılarını peş peşe dinlemek, tabii ki müthiş zevkli. Onu, o yıllarda yakından tanıyanlar kadar, sonraları keşfedenler ve onunla yeni yeni tanışanlar bu albüme bayılacak. Caz ve blues tarihinin önemli besteleri kadar, rock'ın unutulmaz parçaları da Cole'un yorumuyla CD'de yer alıyor.

'Let's Face The Music And Dance' adlı Broadway klasiğiyle başlayan CD'de, peş peşe gelen bazı şarkılardan örnekler sunalım. Ünlü 'Mona Lisa' bir Nat King Cole klasiği. 'Unforgettable' unutulabilir mi? Yıllar sonra montaj tekniğiyle kızı Nathalie Cole, çıkardığı albümde bu muhteşem şarkıyı, babasıyla birlikte seslendirdi. 'Nature Bay'la başlayarak dört parçada ünlü triosu, ona eşlik etmiş. Sonra 'My Fair Lady' müzikalinden, 'On The Street Where You Live', 'Pretend', ünlü Fransız klasiği 'Autumn Leaves'...

Stan Kenton ve ünlü caz orkestrasının eşliği ile The King Cole Trio, 'Orange Colored Sky'ı yorumluyor. Ramblin Rose, albümün en fazla akılda kalacak parçalarından. Bu zengin içerikli albümde, kendisi gibi iki gözü de özürlü Georghe Shearing, beşlisiyle 'Let There Be Love'ı yorumluyor. Son iki parça ise müzikçalarınızın başından iyice buruk bir tatla uzaklaşmanızı sağlıyor. Nathalie Cole'la montaj yardımıyla yapılmış bir düet 'Unforgettable', sonra 'Stardust'.

Bu CD, Nat King Cole'un neredeyse tüm CD'lerine sahip fanatik Nat King Cole hayranlarına sesleniyor. Karton bir kap içinde sunulan albüm, sürpriz bir dizilişle de her türlü övgüyü hak ediyor.

Dünya müziğine yeni bir soluk getiren R&B, soul ve cazın harmanlanmış bu şeklini onunla yeni yeni tanışanlar çok sevecek. Birçok CD çalıcısında bir düğmeye bastığınızda içerikteki parçaları rastgele çalan bir sistem vardır. Bu toplama o kadar güzel, o kadar cazip ki, CD'yi alıp bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Güzel müzik dinlemek, ruh huzurunuzu da artıracaktır.

DVD'si Mart'ta
Rock'n'roll öncesi, bugün 'Amerikan pop standartları' diye anılan parçaların devrinde bir efsane olan Nat King Cole, ölümünün 40. yılında 'The World of Nat King Cole' albümüyle anılıyor. Cole'la ilgili bir başka toparlama da martta geliyor ama bu kez DVD formatında. Aynı adla yine EMI etiketiyle piyasaya sürülecek. Aklınızda olsun.
The World of Nat King Cole / Nat King Cole/EMI
(Radikal)
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.