Magazin

Nasıl yatak odası istersiniz?

Nasıl yatak odası istersiniz?

Evin odaları arasında en 'özel'i olan yatak odaları, aynı zamanda kişiselleştirilmeye en müsait alanlardan biri.

Temel olarak yatak, dolap ve saklama ünitelerinin yer aldığı bir mekan olarak, yatak odalarında çözülmesi gereken ilk problem, alanın optimum kullanılacağı bir yerleşim planının yapılmasıdır. Bu sağlandıktan sonra, alışveriş turuna çıkılabilir. Eklektik ve karma stillerin öne çıktığı önümüzdeki sezon için vereceğim tek ipucu; yatak odanıza koyacağınız ünitelerin takım olması gibi bir zorunluluğunuz olmadığıdır.

Modern
Salonunuzdaki modern, yalın çizgiyi yatak odasında da devam ettirecekseniz, bembeyaz duvarlar, duvarla ayrışmayan beyaz lake mobilyalar, çelik aksamlar ve meşe bir zemin, size aydınlık, natürel, ama biraz düz bir ortam sağlayacaktır. Duvardan duvara bir komodin-raf ünitesi alanı bütünlerken, göz karmaşasını da önleyecektir. Böyle tek renkli bir ortama koyacağınız ilave bir renk (bir tablo, bir koltuk ya da bir aydınlatma), odanın odak noktasını belirleyecektir.

Natürel
Dikey hatlara odaklanan, uzun boylu ünitelerin yer aldığı bir oda... Yatak başı yüksek ve kumaş kaplı; cam tablalı komodinler ve 30'ların çizgilerine sahip abajurlar simetrik yerleştirilmiş; kullanılan kumaşlar çizgili; ahşap dokuları ise damarlı... Renkler toprak tonlarının hakimiyetinde, ara ara yine fildişine ve beyaza rastlıyoruz. Böyle bir oda, günün sonunda sizi dinlendirecektir.

Country
Ahşap kaplamaların hakim olduğu, sarı ışığın ağır bastığı, yeşil ve mavinin bir arada kullanıldığı, yer yer Akdeniz öğelerinin öne çıktığı bir oda, rahatlatıcı, kucaklayan ve sıcak bir etkiye sahip olur. Büyük yastıklar, saten örtüler ve desenli kumaşların kullanımı, özel fikirlere verdiğiniz önemi yansıtan detaylar olacaktır.

Retro
Eğer bir geometri dahisiyseniz, işe optik desenli bir duvar kağıdı seçerek başlayabilirsiniz. Turuncu, pembe ve mor gibi baskın renklerden birinin kapsama alanına girerek, 60'ların ruhuna geçebilir; peluş dokular, açık renk ahşap ve yine geometrik formlu aksesuvarlarla retro görüntünüzü güçlendirebilirsiniz.

Boudoir
Yumuşak kırmızılar ve pembeler, zengin tekstürler, lüks detaylar, karmaşa ve biraz da abartı... Kristaller, aynalar, varaklar, gösterişli aydınlatmalar ve antika bir yatak... Biraz kuraldışı bir karmayla elde edilen bu etkili görüntü, her an yapacağınız yeni ilaveleri rahatlıkla kabulleneceği için de sürekli değişim içinde olacaktır.

Davetkar...
Klasik, etnik ve country tarzı mobilyalar (yaz ufukta göründü bile!), Endonezya, Filipinler ve İspanya'dan getirtilen aksesuarlar, çeşitli el sanatı etkinlikleri... Tüm bunların buluşma noktası Sign Dekor, Levent'ten sonra Etiler'de açtığı yeni mağazasıyla zevki bu çizgide olanlara farklı kombinasyonlar sunuyor. Tel: (0212) 352 07 09

Dekorasyon şifreleri
Türkiye'nin en çok sevilen dekorasyon-stil dergisi Maison Française, 380 sayfalık mart sayısında bahar mekanlarının tüm ipuçlarını veriyor. Ümit Ünal, İrfan Pulcu, İdil Tarzi ve Niki Kurt gibi farklı alanlarda çalışan tasarımcıların yaptıkları özel sandalye tasarımlarına ise bayılacaksınız.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 10.03.2005
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.