Magazin

Nasıl mutlu olunur?

Nasıl mutlu olunur?

Mutsuz insanlara, "Polyannacılığı" öneren uzmanlar "gerçeklerden uzaklaşmadan pembe gözlükler takarak yaşama bakın" diyor.

Psikiyatristler, sokakta yüzleri asık, sıkıntılı, birbirlerine tahammülsüz, öfkeli, her an patlamaya ve şiddete hazır gördüğümüz insanların mutsuz olduklarını söylüyor.

Mutsuzluk kıskacındaki insanlara, "Polyannacılığı" öneren uzmanlar, değerlerini yitirmeye başlayan aşk, sevgi, paylaşmak gibi şeylerin mutluluk veren unsurlar olduğunu belirtiyor.

Depresyon ve Panik Bozukluk Merkezi'nden Psikiyatrist Nihat Kaya, insanların geçmişe, geçmişin güzelliklerine, paylaşımına, sevgisine, aşkına, insani değerlerine özlem duyduğunu ve bu nedenle güzel anıları anlatan her şeye sempati duyulduğunu söylüyor.

Kaya, yeniden sevgi, paylaşmak gibi insani değerleri diriltmek ve insanlara umut aşılamak gerektiğini vurgularken, uzmanlar mutlu olmanın püf noktalarını şöyle sıralıyor:

. Hobiler edinin

. Gerçekleştirilebilecek hedefler belirleyin, onlara doğru yürüyün

. Arkadaşlarlanızla birlikte olun

. Hayat süresince ters giden, yanlış gelişen şeylerden yola çıkarak; her zaman olayların ters gideceğini düşünmeyin

. İnsanlararası ilişkilerinizde duygu ve düşüncelerinizi mutlaka dışa vurun; lafınızı esirgemeyin

. Kendiniz için istediğiniz olumlu, güzel şeyleri başkaları için de isteyin.

Yayın tarihi: 22.01.2001
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.