Magazin

Narsistler kriz sever

Narsistler kriz sever

Narsistler 'kriz dönemleri'ni çok seviyorlar. Çünkü bir felaket potansiyelini bile sahne ışıklarının kendilerine dönmesi ve dikkat çekme şansı olarak değerlendiriyorlar. Bu yüzden de krizlere son derece zekice ve süratle müdahale ediyorlar.

Ohio'daki Case Western Üniversitesi bilim adamlarından Dr. Roy Baumeister tarafından yapılan bu tespite göre, narsistler takım çalışmalarında fazla güvenilir kişiler olmayabilir ya da yeterince yetenekleri bulunmayabilir, ancak bu kişilerde sınırsız bir özgüven vardır ve bu sayede "başarısızlık" ihtimalinden asla korkmazlar.

Baumeister'e göre ayrıca, kriz dönemleri, "kurt puslu havaları sever" misali, tam narsistlere göredir. Çünkü bu tür kişilikler, krizlere son derece zekice ve süratle müdahale eder ve bu dönemler onlar için tam bir parlama şansı doğurmaktadır.

Krizde doğru davranmak ve sahne ışıklarını üzerine çevirmek arzusuyla yanıp tutuşan narsistlerin aslında, sadece herkesin kendilerinden hoşlanması, herkes tarafından sevilmek gibi talepleri olduğunu da belirten Dr. Baumeister, "ancak kendilerine olan sonsuz sevgileri çevredekiler tarafından da kopya edilmezse, yani çevre onları onların kendilerini sevdiği kadar sevmezse berbat kişiliklere dönüşebilirler" dedi.

Dr. Baumeister, konuyla ilgili araştırmasını 248 kişi üzerinde yaptığını belirtirken, narsistlerin genellikle iyi görünümlü ve bakımlı kişiler olduklarını, ancak ilişkilerinde istikrarı yakalayamadıklarını da kaydetti.

Narsistlerin iş hayatında ise değişik bir politika izlediklerini, kimsenin kendilerini izlemediği anlarda hiçbir şey yapmadıklarını, ancak gerçekten kendilerini kanıtlayabilecekleri bir fırsat doğduğunda da işi kimseye kaptırmadıklarını belirten Dr. Baumeister, narsistlerin kendileri dışındakilerden yeterince kabul görmedikleri anlarda şiddete başvurabileceklerine de dikkat çekti.
Yayın tarihi: 15.03.2002
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.