Magazin

Narkoz çocukların beynine zarar verebilir

Narkoz çocukların beynine zarar verebilir

Narkoz gazının, çocukların beynine zarar verebileceği belirtildi.

Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan makaleye göre, Washington Üniversitesi`nde görevli anestezi uzmanı Vesna Jevtovic-Todorovic ve ekibi, çocuklarda kullanılan narkoz gazlarını, yeni doğan farelerin üzerinde denediler.

Uygulama sonrasında farelerin beyinlerinde lezyonlar tespit eden bilim adamları, narkoz verilen farelerin, büyüdükten sonra yapılan hafıza testlerinde, diğer farelere göre, çok daha başarısız olduklarını söylediler.

Bilim adamları, bu sonucun insanlar için de geçerli olduğunu tahmin ediyorlar. Çocukların beyninde, ilerde kullanılacak olandan çok daha fazla sinir hücresinin oluştuğunu kaydeden bilim adamları, çok az ya da hiç kullanılmayan sinir hücrelerinin bu yüzden kendi kendilerini kontrollü şekilde öldürdüğünü belirttiler.

Jevtovic-Todorovic, narkoz nedeniyle, aslında kullanılacak sinir hücrelerinin de intihar etmeye zorlandığını tahmin ettiklerini söyledi. Bilim adamları, çocuklara yapılacak ameliyatların mümkün olduğu kadar geç ya da lokal anesteziyle yapılmasını önerdiler.
Yayın tarihi: 03.02.2003
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.