Magazin

Narkoz çocuklara zararlı

Narkoz çocuklara zararlı

Washington Üniversitesi'nde görevli anestezi uzmanı Vesna Jevtovic-Todorovic ve ekibi, çocuklarda kullanılan narkoz gazlarını, yeni doğan farelerin üzerinde denedi. Çalışma sonrasında, narkoz verilen farelerin büyüdükten sonra yapılan hafıza testlerinde başarısız olduğu açığa çıktı.

Journal of Neuroscience Dergisi'nde yayımlanan makalede, Washington Üniversitesi'nde görevli anestezi uzmanı Vesna Jevtovic-Todorovic ve ekibinin "narkozun çocuklara etkisi" üzerine yaptığı çalışmaya yer verdi. Çalışmada, yeni doğan farelere, çocuklarda kullanılan narkoz gazları verildi.

Uygulama sonrasında farelerin beyinlerinde lezyonlar tespit eden bilim adamları, narkoz verilen farelerin, büyüdükten sonra yapılan hafıza testlerinde, diğer farelere göre çok daha başarısız olduklarını saptadı. Bilim adamları, bu sonucun insanlar için de geçerli olduğunu tahmin ediyor.

Çocukların beyninde, ilerde kullanılacak olandan çok daha fazla sinir hücresinin oluştuğunu kaydeden bilim adamları, çok az ya da hiç kullanılmayan sinir hücrelerinin bu yüzden kendi kendilerini kontrollü şekilde öldürdüğünü belirttiler. Bilim adamları, çocuklara yapılacak ameliyatların mümkün olduğu kadar geç ya da lokal anesteziyle yapılmasını önerdi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 07.02.2003
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.