Magazin

Nargile'nin kuralları!

Nargile'nin kuralları!

Nargiledeki közden sigara yakılması, nargilenin içilirken yüksek yerlere konulması ve 15-20 dakika gibi kısa sürede içilmesi 'saygısızlık' olarak nitelendiriliyor.

Konya'da Nargile salonu işletmecisi Hikmet Şahin, ilk nargilenin Hindistan cevizinin içi boşaltılıp,içine tütün konularak kabuğuna bir kamış takıldıktan sonra içildiğini söyledi.

90 çeşiti var...
Daha sonra ilgi çekmesinin ardından günümüzdeki 'ser (uzun gövde), rüle (tütünün konulduğu bölüm), marpuç (hortumun ağza alınan kısmı) ve şişe (suyun konulduğu yer)' gibi 4 bölümden oluşan nargilenin kullanılmaya başlandığını vurgulayan Şahin 'Türkler, nargile ile Osmanlı döneminde tanıştı. Nargilenin muzlu, kapuçinolu, limonlu, elmalı, kavunlu ve çilekli gibi 90 çeşidi bulunuyor' dedi.

'Çabuk içip ustalara saygısızlık etmeyin'
Nargile içmenin bazı kurallarının bulunduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti: 'Örneğin, nargiledeki közden sigara yakılması saygısızlık olarak nitelendirilir. Nargilenin içilirken yüksek yerlere konulması, kişiye verirken elden ele uzatılması görgüsüzlüktür. Nargile bir kişiye verilecekse önce masaya bırakılmalı, kişi oradan nargileyi almalıdır. Nargile ortalama 1,5 saatte içilir. 15-20 dakika gibi kısa sürede içilip, ortamdan kalkıp gitmek de nargile ustalarınca saygısızlık olarak değerlendirilir. Nargile içerken marpuçun alt kısmından tutmak ve dumanı yavaş yavaş çekmek gerekiyor.'

Yanında Türk Kahvesi...
Sohbet amaçlı olduğu için nargilenin gürültülü yerler yerine, daha sakin yerlerde içilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, nargilenin yanında içecek olarak genellikle Türk kahvesinin tercih edildiğini bunun adeta gelenek haline geldiğini bildirdi.

Konya'nın yıllardır nargile içen yerlisi 'tömbeki' denilen saf tütün yaprağını tercih ediyor. Turistler ise genellikle, elmalı, muzlu, çilekli ve kavunlu gibi aromalı hafif türlerini istiyor. Bazı kişiler bağımlılıktan öte, hoş meyve tadı verdiği için zevk ve sohbet amacıylanargile içiyor' diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.03.2006
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.