Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Napolyon da biyolojik silah kullanmıştı

Napolyon da biyolojik silah kullanmıştı

Meğer biyolojik silahların geçmişi antikçağa kadar dayanıyormuş, Asyalılar hastalıklı çavdar tanelerini, Avrupalılar kızamık geçirenlerin battaniyelerini, Napolyon ise sıtma mikrobunu biyolojik silah olarak kullanmış.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Dr.Çağlar Özdemir, tarih boyunca doğal olarak ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ve hastalık etkenlerinin, askeri operasyonlarda kullanılabilecekleri fikrini doğurduğunu söyledi. Biyolojik silahların kullanımının antik çağa dayandığını belirten Özdemir, şunları anlattı: "M.Ö. 6. yüzyılda Asyalılar düşmanlarının su kaynaklarına hastalıklı çavdar tanesi katmışlardır. Çeşitli bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen biyolojik toksinlerin, mızrak ve okların uçlarına sürülerek insan öldürmek amacıyla kullanıldıkları da bilinmektedir."Aynı şekilde, okların dışkıya ya da çürümüş ete batırılarak kullanılması, cesetlerin ve dışkının düşmanın su kaynaklarına atılması çok eski tarihlerden beri kullanılan biyolojik savaş yöntemleridir. Tarih kayıtlarında insan vücudunun da bir biyolojik savaş aracı olarak kullanıldığı görülmektedir."

Kullandılar ama reddettiler
Özdemir, Orta Çağ savaşlarında çiçek ve veba hastalığı nedeniyle ölmüş kişilerin cesetlerinin, kuşatılmış düşman kuvvetlerinin üzerine mancınıkla atılmasının da sık başvurulan bduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Avrupalıların Amerikan yerlilerine karşı kullandıkları katliam yöntemlerinden biri de, çiçek veya kızamık nedeniyle ölmüş kişilerin battaniyelerini onlara satmak olmuştur. 1797 yılında, Napolyon İtalya seferinde kuşattığı Mantua şehrinde yaşayanlara sıtma hastalığını bulaştırmaya çalışmıştır. Biyoteknolojik gelişmeler ile 1. Dünya Savaşı'ndan itibaren geliştirilmeye başlanan biyolojik silahların, heriki Dünya Savaşı´nda da bölgesel olarak kullanıldığı tespit edilmiş ancak, bu kullanan taraflarca kabul edilmemiştir."
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.