Magazin

Naomi Campbell'ın isyanı

Naomi Campbell'ın isyanı

Afrika'da ilk kez podyuma çıkan model Naomi Campbell, siyah modellere karşı ayrımcılık yapıldığını, podyumlarda daha fazla siyah model olması gerektiğini söyledi. Campbell, 'Yardım İçin Moda' defilesinin sahne arkasında yaptığı açıklamada, "Reklamlarda hiç siyah kadın görüyor musunuz? Bu çok kaba" dedi.

Güncellenme tarihi:
Podyumlarda siyah modeller için kesinlikle daha fazla yer bulunduğunu, ama siyah modelleri podyuma çıkarmak için yeterince çaba gösterilmediğini savunan Campbell, bu durumun son yıllarda iyileşmekte olduğunu, ama geçen sene yine kötüleştiğini söyledi. Campbell, "Siyah kadınların diğerleriyle paylaşmaları gereken büyük bir hayat tecrübeleri var. Dünya sarı saç, mavi gözden ibaret değil. Paylaşımcı olmalıyız" diye konuştu. Darüsselam'daki defileden elde edilecek gelirin ise anne sağlığı alanında harcanacağı açıklandı. Anne sağlığı için çalışan uluslararası bir ittifak olan 'Beyaz Kurdele İttifakı'nın küresel elçisi olan Campbell, podyumdaki yürüyüşünü ise "Hiçbir doğum yaparken ölmemeli" diyerek bitirdi. Doğum sırasında meydana gelen ölümler, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar arasında ölüm nedenleri arasında başta geliyor ve bu ölümlerin yüzde 80'inin önlenebilir olduğu söyleniyor. (Radikal)
Yayın tarihi: 16.11.2009
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.