Magazin

Namık Hoca bu kırarım dedi mi kırar

Namık Hoca bu kırarım dedi mi kırar

Namık Ekin dün 2004 yılında Amerikalı sporcu Jerry Hall'a ait olan 120 saat sualtında kalma rekorunu 121 saat 35 dakikayla kırmayı başardı. Emekli SAT Komandosu Namık Ekin, 5 gün 5 gece sualtında kaldı.

Beylikdüzü'ndeki Academia Alışveriş Merkezi kapalı havuzuna 10 Mayıs'ta, omurilik felçlileri yararına rekor kırmak için dalan Namık Ekin, dünya rekorunu 1 saat 35 dakika geliştirdi.

Ekin, rekor kırdıktan sonra kendisini çok iyi hissetiğini belirterek su altında kalmaya devam edeceğini telsizle yukarıya bildirdi. Ancak televizyonların canlı yayınları için daha fazla suyun altında kalmaktan vazgeçerek alkışlar arasında dışarı çıktı. 'Rekorlar kırılmak içindir. Ben nasıl bu rekoru kırdıysam, bir başka sporcu da mutlaka bu rekorumu kıracaktır. Her şeyi omurilik felçlileri için yaptım' dedi.

Ekin, dalışı sırasında 2'nci ve 4'üncü gün çok zorlandığını belirterek şunları söyledi:

'2 yerde bel fıtığım var, bu yüzden belim çok ağırmaya başladı, ardından sağ kulağımda var olan sağlık problemim beni zorladı. Bir de bana en büyük sıkıntıyı üzerimdeki kıyafetim verdi. Biz sıcak tutması için dar elbise seçmiştik. Ancak vücudum şişince elbise bana işkence yapmaya başladı. Ancak omurilik felçlileri için çıktığım bu yoldan dönemezdim ve devam edip başardım.'

Aşağıda en çok ailesini, yıkanmayı ve rahat bir tuvalet yapmayı özlediğini belirten Ekin, 'Başardım ve şimdi hepsine sahibim' dedi. Dalış sonrasında Namık Ekin'in eşi Melek Ekin, kızları Name ve Melek ile omurilik felçlileri Derneği üyeleri, SAT komandoları ile çok sayıda vatandaşlar sevinç içinde 'dağ başını duman almış' marşını söylediler. Dalıştan elde edilen sponsor gelirlerinin yaklaşık 20 bin YTL olduğu belirtildi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.05.2005
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.