Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Namık Ekin Girne'ye vardı

Namık Ekin Girne'ye vardı

Emekli SAT Komandosu Namık Ekin (62), 30 Ağustos Zafer Bayramı anısına Anamur'dan Girne'ye sualtından yüzerek geçti.

Emekli SAT Komandosu Namık Ekin'i, Girne Marinası'nda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tugğeneral Tevfik Özkılıç ile diğer yetkililer ve vatandaşlar karşıladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Ekin'e kupa verdi.

"Yüzerek geliriz ha"
Cumhurbaşkanı Denktaş, Ekin'in sualtından yüzerek Anamur'dan KKTC'ye gelişini "büyük bir olay" olarak niteledi. Denktaş, "Rum bizi keserken bağırıyordunuz Anadolu'dan; 'yüzerek geliriz ha' diye. Ve geldiniz. Tekrar hoş geldiniz. Gurur duyduk" diye konuştu.

Namık Ekin'in Kıbrıs Barış Harekatı'nda da komando olarak görev yaptığına işaret eden Denktaş, "Gururla rekor kırarak aramıza karışıyor. Kendisine sağlık afiyet diliyoruz. En içten duygularla bütün halkım adına kutluyorum" dedi.

Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru
Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural da Namık Ekin'in tam 28 saat sualtında kaldığını ve 57 kilometrelik yol aldığını belirterek, bunun bir rekor olması için müracaat edeceklerini söyledi.

Namık Ekin'in 62 yaşında yaptığı cesaretten dolayı alkışladığını ifade eden Orhan Kural şöyle devam etti: "İnanıyorum ki Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adını altın harflerle Guinness'e yazdıracaktır. Ekip olarak oldukça zorlu bir gece geçirdik, gerek fırtına, gerek ekibin zorlanması, gerek hocamızın biraz zorlanması. Fakat kendisi son dakikaya rağmen ısrarla devam etti. İnanıyorum ki bu bir rekor olarak kabul edilecektir. Ben raporları hazırlayacağım ve Guinness'e perşembe günü postalayacağım".

Amaç engellilere yardım
Emekli SAT Komandosu Namık Ekin ise faaliyetini omurilik felçlileri yararına yaptığını belirterek, işadamlarını, engelli vatandaşlara yardımcı olmaya çağırdı. Şişli Sualtı Sporları Kulübü ile birlikte çalıştığını anlatan Ekin, "Olayın görüntüsüyüm. Aslında bu olayda gizli kahramanlar var. Onların hepsine teşekkür ediyorum... Bu 8 aylık bir çalışmanın ürünü" dedi.

"İntihar dalışı" yapacak
Namık Ekin, gelecek yıl Nisan veya Mayıs ayında da yine omurilik felçlileri yararına bir havuzda kalacağını ve havuzda 3 gün 4 gece yaşam mücadelesi vereceğini açıkladı. Ekin, uzmanların buna "intihar dalışı" dediğine işaret ederek, bu dalışı da başaracağına inandığını söyledi.
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.