Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Namık Ekin beş gün sualtında kalacak

Namık Ekin beş gün sualtında kalacak

Emekli SAT komandosu Namık Ekin, sualtında beş gün beş gece kalmak için dün saat 11.30'da daldı.

Emekli SAT komandosu Namık Ekin, bu kez gelirini Omurilik Felçlileri Derneği'ne bağışlamak üzere yeni bir dünya rekoru deniyor. Beylikdüzü Academia Spor Tesisleri ve Alışveriş Merkezi'nde camdan kapalı rekor denemesine başlayan Namık Ekin, eşi Melek Ekin'le vedalaştıktan sonra kızları Melek, Name ve torunları Kerim ile Nida'yla birlikte havuza girdi. 'Pazar günü görüşürüz' diyerek dalan Namık Ekin'in rekor denemesini tespit etmek üzere Guinnes Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural ile Beyoğlu 27'inci Noter Katibi Levent Özenç de hazır bulundu.

Dalmadan önce en çok uykusuzlukla mücadelenin kendisini yoracağını belirten Ekin, 'Uykusuzluğu yenmek için uzun süredir meditasyon yapıyorum. Sualtında yarım saatlik dilimlerde uyuma imkánım da olacak. Bunun için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bu denemede kullanmam için özel bir konsol verdi. Her üç saatte bir besleneceğim. Özel bir giysiyle 24 saatte bir de tuvalet ihtiyacımı gidereceğim. İnandığım her şeyi de başardım. Bir aksilik olmazsa alnımın akıyla çıkacağım' dedi.

Sualtında kaldığı beş gün süresince karbonhidratlı gıdalarla beslenecek olan Namık Ekin, yaklaşık beş kilo vererek çıkacak. 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası nedeniyle bu tarihte yapılan dalıştan elde edilecek sponsorluk ve diğer tüm gelirler Omirilik Felçlileri Derneği'ne bağışlanacak. Şu ana kadar 18 milyarlık çek ve 200 tekerlekli sandalyenin derneğe bağışlandığı belirtildi.

Rekorların adamı
Namık Ekin 30 Ağustos 2003 tarihinde İstanbul Boğazı'nı sualtından yüzerek sualtında en uzun tüplü yüzme rekorunu kırmıştı. Ardından 30 Ağustos 2004 Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nde, Mersin Anamur'dan Girne açıklarına, karşısına çıkan köpekbalığı engelini dahi aşarak ulaşmıştı. Ekin, her iki rekor denemesinin gelerini de Omirilik Felçlileri Derneği'ne bağışlamıştı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.05.2005
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.