Magazin

Nakil penise psikolojik ret

Nakil penise psikolojik ret

Çin'de dünyada ilk kez penis nakli yapılan hasta, yeni organını psikolojik sorun yarattığı gerekçesiyle reddetti.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Çinli cerrahlar, bu yıl geçirdiği bir kaza sonucu penisi onarılamayacak kadar hasar gören bir erkeğe dünyanın ilk penis naklini yaptılar. Kaza sonucu 1 santimetre uzunluğunda penisi kalan ve tuvalet gereksinimini yerine getirememesinin yanı sıra cinsel hayatı sona eren 44 yaşındaki hastaya doktorlar, 15 saat süren operasyonla beyin ölümüne uğrayan bir gencin 10 santimetre uzunluğundaki penisini ailesinin onayıyla naklettiler.

Avrupa Üroloji Dergisi'nin (The Journal European Urology) gelecek ayki sayısında da geniş yer alacak operasyonda yer alan cerrah ekibi, operasyonun çok başarılı olduğunu belirterek, ameliyattan 10 gün sonra yapılan testlerde organın zengin şekilde kanla beslenebildiğini ve hastanın normal şekilde tuvalet ihtiyacını giderebildiğini kaydettiler.

Organ nakli cerrahisinde büyük bir adım olarak kabul edilen ve incecik kan damarları ile sinirlerin bağlandığı karışık mikro cerrahi uygulaması gerektiren operasyonun başarılı olmasına karşın, cerrahlar naklettikleri penisi iki hafta sonra almak zorunda kaldılar. Ameliyatın yapıldığı Guangzhu Hastanesi'nden Dr Weilie Hu, başarılı organ naklinin ardından hasta ve eşinin ciddi psikolojik sorunlar yaşamaya başladıklarını belirterek, vücudun organı reddettiğine dair hiçbir işaret bulunmamasına karşın penisin kesilmek zorunda kaldığını kaydetti.

Organ nakli uzmanları, penis transplantasyonunun diğer organ nakillerinden çok da zor olmadığını belirterek, sinir hassasiyetinin oluşmasının zaman alacağına ve hastanın normal cinsel hayata kavuşup kavuşmayacağının açık olmadığına işaret ediyorlar.
Yayın tarihi: 18.09.2006
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.