Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Nadide Osmanlı eserleri açık artırmada

Nadide Osmanlı eserleri açık artırmada

İngiltere'nin başkenti Londra'daki ünlü Sotheby's müzayede kuruluşu, içinde Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, İran, Arap yarımadası, Mezopotamya ve Mısır'a ait görüntü ve eserlerin yer aldığı Osmanlı arşivini satışa sunuyor.

Kuruluş, bu birbirinden değerli ve nadide eserlerden 4 milyon sterlin kazanmayı umuyor.

Bir kütüphane niteliği taşıyan arşivin, son 20 yılın en büyük satışlarından birini oluşturacağına dikkat çeken Sotheby's yetkilileri, bugün başlayacak açık artırmanın üç gün boyunca devam edeceğini belirtiyor.

İçinde Osmanlı dönemine ait kitaplar, el yazması eserler, haritalar ve suluboya resimlerin bulunduğu koleksiyonu oluşturan eserlerin iyi korunmuş olduğu bildiriliyor.

Araştırmacı ve kitap koleksiyoncusu Şefik Atabey tarafından 40 yıl boyunca yapılan titiz çalışma sonucu biraraya getirilen koleksiyonun, Atabey'in Osmanlı tarihine ve eserlerine olan çok özel ilgisiyle oluşturulabildiğine dikkat çeken yetkililer, bunun şimdiki sahibinin de arvişe yeni eserler kattığını vurguladı.

ORTADOĞU'DAN VİYANA KAPILARINA

Koleksiyonun 14. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki dönem ile Yakın Doğu ve Ortadoğu'dan başlayıp Viyana kapılarına kadar uzanan bir coğrafyayı kapsadığını belirten yetkililer, bu arada Yunanistan, Mezopotamya ve Mısır'daki büyük medeniyetlerin izlerinin de yakından görülebildiğini vurguladı.

Dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya sahnesindeki yerini yüzyıllarca koruduğuna da dikkat çeken yetkililer, satışa sunulacak kitapların Osmanlı dönemini yansıtan ve Melling, Dodwell, Cassas, Young, Flandin, La Chapelle, Preziosi, Dupre, Le Hay, Choiseul-Gouffier, Tatikian, Layard, Brindesi ve Thevenot'ya ait eserler olduğunu bildirdi.

İstanbul'un 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmasının Osmanlı İmparatorluğu için bir dönüm noktası olduğunu da vurgulayan yetkililer, bunun ardından İstanbul'un müreffeh ve dünya modasının gözdesi bir merkez haline geldiğini hatırlattı.

İstanbul'un bu dönemde gezginler, yazarlar, yabancı elçiler ve yabancı tüccarlarında uğrak yeri haline geldiğini hatırlatan yetkililer, bu dönemi özetleyen John Young'a ait "Portraits of the Emperors of Turkey" adlı çalışmanın da açık artırmaya 70 bin sterlinlik açılış fiyatıyla çıkarılacağını açıkladı.

Türkiye ve Yunanistan üzerine yazılmış en iyi eserlerden biri olarak kabul edilen Louis Dupre'nin Voyage a Athenes et a Constantinople adlı eserinin bir kopyasının da aynı fiyatla alıcı karşısına çıkarılacağını belirten yetkililer, 1460 yılında Osmanlı topraklarına katılan Yunanistan ve adalarıyla ilgili diğer birçok eserin de açık artırmada yer alacağına işaret etti.

KIBRIS'IN FIRTINALI TARİHİ

Bunlar arasında bulunan Edward Dodwell'e ait Views in Greece adlı eserin ilk basılmış kopyalarından birinin de en az 30 bin sterlinden alıcı bulması bekleniyor.

Yunanistan'dan 100 yıl sonra Türk topraklarına katılan Kıbrıs'ın da sergide, fırtınalı tarihini yansıtan bir eserle var olacağına işaret eden yetkililer, Dominique Jauna'nın History of Cyprus adlı eserinin de 15 bin taban fiyatla satışa sunulacağını duyurdu.

Osmanlı İmparatorluğu ile Memluk Sultanlığı arasındaki çatışmaların Memlukluların yenilgisiyle sonuçlandığını hatırlatan yetkililer, tarihin bu önemli sayfasını içeren bir kitaba da açık artırmada yer verdiğini açıkladı.

Osmanlılar'ın 1517'den başlayan Mısır'daki yönetiminin 1798 yılına kadar sürdüğünü kaydeden yetkililer, Fransa'nın Mısır'ı işgaline kadar olan dönemi anlatan "Description de L'Egypte" adlı kitabın da en az 70 bin sterlin fiyatla alıcı bulmasının beklendiğini bildirdi.

Aynı dönemi anlatan bir başka eser olan Louis François Cassas'ın "Voyage Pittoresque de la Syrie" adlı kitabının ise en az 20 bin sterlin fiyatla alıcı bulması umuluyor.

Arabistan'ın Osmanlı idaresine girdiği yılların da tarihin önemli bir aşamasını oluşturduğunu hatırlatan Sotheby's yetkilileri, Julien Claude Galland'ın "Galland's Recueil des rits et ceremonies du pelerinage de la Mecque" adlı eserinin de en az 7 bin sterlin fiyatlaalıcı bulacağının tahmin edildiğini belirtti.
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.