Magazin

Myskina İstanbul Cup'ta

Myskina İstanbul Cup'ta

Sony Ericsson İstanbul Cup Turnuvası, dünyanın önemli kadın tenisçilerini ağırlayacak. Bunlardan biri de Rus tenisçi Anastasia Myskina.

Myskina (24) iki yıl önce Roland Garros kortlarındaki Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyon olmuştu. Bu sayede bir grand slam turnuvası kazanan ilk Rus tenisçi unvanını aldı. Halen dünya sıralamasında 13. durumdaki Myskina, diğer vatandaşlarının aksine Moskova'da yaşamaya devam ediyor.

Rus yıldızı, geçen hafta İtalya'nın başkenti Roma'daki turnuva sırasında yakaladık. Roma'da iki tur geçip elendi ama İstanbul'a şampiyonluk için geldiğini söylüyor.

1997'de bir gençler turnuvası için İstanbul'a gelmiş ve finalde vatandaşınız Yelena Dementiyeva'ya yenilmiştiniz. Bunca yıl aradan sonra İstanbul'la ilgili hatırladığınız bir şeyler var mı?
Maçları oynadığımız tesisi hatırlıyorum ama aklımda turnuvayla ve kimle oynadığımla ilgili fazla bir şey kalmamış. Ancak, Türkiye'nin güzel bir ülke olduğunu biliyorum. Türkiye'nin güneyine tatil için giden birçok arkadaşım var. Turnuva yerine tatil yapmak için bir daha gelmek istiyorum.

Yılın ikinci grand slam turnuvası Roland Garros öncesinde İstanbul Cup'tan neler bekliyorsunuz?
Fransa Açık öncesi benim için iyi bir hazırlık olacak. Çünkü Roland Garros'daki zorlu maçlara yine zorlu maçlar yaparak hazırlanmalısınız. En büyük beklentim bu.

Turnuvayı kazanmayı hedefliyor musunuz?
Her turnuvaya kazanmak için katılırım. Üstelik geçen yılın ekim ayından beri turnuva kazanamıyorum. Bu yılki ilk şampiyonluğum için İstanbul Cup'ı gerçekten kazanmak için oynayacağım.

Ne oldu da bu kadar başarılı Rus tenisçi çıktı?
Rus tenisi bir noktada çıkışa geçecekti. Çünkü Rusya'da iyi antrenörler ve bir sürü yetenekli, çalışkan oyuncu vardı. Bir de 15 yıl önce böyle imkanlar yoktu. Tenisçiler antrenörlerini seçemiyor, dünyanın her köşesindeki turnuvalara gidemiyordu. Artık öyle değil.

Tenise 20 yıl önce Spartak Kulübü'nde başladınız.
O zaman bizim kulüpte Anna Kurnikova, Yelena Dementiyeva, Tatyana Panova, Marat Safin, Mihail Yujni oynuyordu. Spartak iyi bir kulüptü ve bütün bu oyuncular orada yetişti.

AİLEMİN TERCİHİ
Tenisin Rusya'da çok popüler olmadığı bir zamanda niye başka bir sporu tercih etmediniz?
Altı yaşındayken fazla tercih şansınız yoktur! Ailenizin kararlarına uyarsınız. Ailem, Spartak kulübünün evimize yakın olmasını da hesaba katarak beni tenise yazdırdı. Böyle başladım yani. Yoksa ne annem ne babam tenisçiydi. Sadece hobi olarak tenis oynuyorlardı.

Niye Moskova'da kalmayı tercih ettiniz?
Ülkemi seviyorum, orada çok arkadaşım var. Ailem de Moskova'da. Başka bir ülkede yaşasam yapayalnız kalacağım.

İki yıl önce Fransa Açık'ta Kuznetsova'ya karşı maç sayısı kurtardınız ve şampiyonluğa ulaştınız. Kilit nokta o muydu?
Doğrusu o maç sayısını pek hatırlamıyorum. Ama bu teniste zaman zaman başınıza gelir. Üç set süren çok zorlu bir maçta kendinizi daha güçlü hisseder ve maçı çevirirsiniz.

Finalde yakın arkadaşınız Yelena Dementiyeva'yı rahat bir şekilde yenip şampiyon oldunuz. Kariyerinizin bu en büyük başarısından sonra niye çok fazla sevinmediniz?
O kadar yorgundum ki! İki hafta boyunca çok zorlu maçlar oynamıştım. Bir yandan da şampiyonluğu kazandığıma inanamıyordum.

2002'de patlama yaptınız, 59.'luktan 11.'liğe çıktınız. Yükselişinizde kilit nokta neydi?
O yıl benim için karar yılıydı ve şunu çok iyi anladım: Ya dünya sıralamasında ilk 20'ye girmek için bir aşama yapacaktım ya da kısa süre sonra antrenör olacaktım. Daha iyi olmak için çok sıkı çalıştım. Ve en iyilerden biri olabileceğimi anladım.

2004 Eylül'ünde 2 numaraya kadar yükseldiniz. 50. sıradaki bir tenisçiyle ilk 10'daki bir tenisçi arasında ne fark var?
İlk 10'daysanız daha iyi servis atmalısınız, fizik açıdan daha sağlam olmalısınız. 50. sıradaki bir oyuncu çok iyi bir maç oynayıp sürpriz bir galibiyet alabilir ama bir sonraki maçı da kaybedebilir. Halbuki siz her maçı aynı ciddiyetle, üst düzey bir performansla oynamak zorundasınız. Kısaca en önemli nokta istikrar.

Servislerinizde zaman zaman sorun yaşıyorsunuz. Çift hata sorununu çözebilecek misiniz?
Sormayın! Ama bunun üzerine çalışıyorum. Daha iyi olacak.

İPEK İYİ ARKADAŞIM
İstanbul'da Türk tenisçi İpek Şenoğlu'yla çiftlerde oynayacağınızı duydum. Şenoğlu'nu önceden tanıyor muydunuz?
Evet, İpek'i yıllar önceki gençler turnuvalarından beri tanıyorum. İyi bir arkadaşım, bu yüzden de birlikte oynamaya karar verdik. Arada sakatlık geçirdi ama iki yıl önce Amerika Açık'ta tekrar karşılaştık.

İSTANBUL CUP 2006
22-24 Mayıs: Eleme Maçları
25 Mayıs: Çeyrek Final
26 Mayıs: Yarı Final
27 Mayıs: Final
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 21.05.2006
488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.