Magazin

Muzun nesli tükeniyor

Muzun nesli tükeniyor

Şimdiden muz depolayın. New Scientist dergisinde dün yer alan bir rapora göre dünyanın en çok sevilen meyvesinin nesli 10 yıl içinde tükenebilir.

Uluslararası Muz Geliştirme Ağı Başkanı Emile Frison, muzun mantar ve salgın hastalıklar yüzünden Afrika, Asya ve Orta Amerika'nın büyük bölümünde neslinin tükenmeye başladığını söyledi. Muzun bu dayanıksızlığının sebebi, yenilebilen cinsinin genetik olarak yıpranmış olması.

Meyvenin yenilebilir ilk türü 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Sert çekirdekleri olan yabani muzun nadir rastlanan ve verimsiz mutantı olan muz, taş devri insanları tarafından çekirdeği kullanılarak değil, gövdesinden kesilerek çoğaltılmış. İlk bitkinin klonu sayılabilecek yenilebilir muz, bu yüzden yeni hastalıklara dirençli değil.

Uzmanlar 1950 yılında bir çeşit toprak mantarı yüzünden dünyada oldukça yaygın bir muz türü olan 'Gros Michel'in ortadan kalktığını hatırlatıyor. Onun ardından gelen ve bugün dünyanın birçok yerinde yetiştirilen 'Cavendish' de benzer tehlike altında. Bir başka mantar türü 'siyah Sigatoga' yüzünden muz endüstrisinin krizde olduğunu söyleyen Frison, "Mantar öldürücü ilaçlar fayda etmiyor. Sigatoga bu savaşı kazanacak" diyor.

Çin'den sonra dünyanın ikinci en büyük muz üretilen bölgesi olan Fiji civarında, üretimin yüzde 70 düşmesi bekleniyor. Soruna çözüm arayan bilim adamları, daha dirençli mantar ilaçları yapmaya çalışmak ya da mantara dayanıklı olması için genetik olarak değiştirilmiş muz üretmek arasında kararsız...

(Radikal)
Yayın tarihi: 17.01.2003
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.