Magazin

"Müzik"te kırmızı alarm

"Müzik"te kırmızı alarm

Korsanlar en çok müzik CD'si ile film VCD ve DVD'lerini seviyor. Müzik sektörü korsanlarla mücadele etmek için ucuz fiyat politikası uyguluyor.

Müzik ve sinema eserlerinde, kitap yayıncılığından farklı olarak 'korsana neredeyse tümüyle teslim olmuş' durumda. Müzik CD'leri ve film VCD ve DVD'lerinin korsan pazarı çok yaygın. Bu nedenle eser sahiplerinin ürettiklerinden kazandıkları paranın oranı giderek düşüyor.

Okuyan Us Yayınevi yöneticisi Halil Gökhan, bu alandaki korsan faaliyetinin yazılı ürünlerdeki farkını şöyle anlatıyor: "Bu sektörde ortaya konulan üründen para kazanılmıyor, ancak o ürünün getirdiği medyatik ortamın getirileri sanatçıları tatmin edebilmektedir."

6.45 Yayınları yönetmeni Kaan Çaydamlı da, biraz da 'karamizah' yapar gibi bu durumu şöyle özetliyor: "Allah'tan Kadıköy'de korsancılar VCD'ye kaydı da biraz rahatladık. Türk insanı okumadığı için VCD piyasasında daha çok iş var."

Albümlerin çoğu korsan
Türkiye'de Kültür Bakanlığı yakın geçmişe kadar 100 milyon civarında bandrol sağlarken bu sayı şimdilerde 20 milyon civarında seyretmekte. Bu da satılan albümlerin yüzde 80'i korsan demek. Bu aşamada dünya çapındaki büyük şirketlerle masaya oturup gelişmekte olan ülkeler için farklı bir fiyat politikası üretmek zaruri görünüyor.

Kimilerine göre bu şirketler zaten uzun zamandır haddinden fazla para kazanmaktalar. Zira CD yazılım teknolojisinin gelişmesi, evden eve şarkı aktarımının çoğalması ve CD maliyetlerinin 1 dolar gibi komik rakamlara düşmesi sonucunda Batı piyasalarında bir miktar ucuzlama yaşanıyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki farkları gözeten bir fiyat politikası, korsan yayıncılığı dizginleyeceği gibi müzik piyasasının vazgeçilmezi olan geleceğin müzik üreticisi olan gençleri ortaya çıkarmada öncü bir rol üstlenebilir.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.09.2003
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.