Magazin

Müzikte çılgın kurbağa trendi

Müzikte çılgın kurbağa trendi

'Crazy Frog Axel F' adlı 'cep' melodisinin 'yok satıp' İngiltere listelerinde 1 numara olması müzik otoritelerini şoke etti.

Cep telefonları için yazılan "Crazy Frog Axel F" adlı melodi İngiltere'de satış rekorları kırdı. Bir mopedin (küçük motosiklet) çıkardığı sesler temel alınarak yazılan şarkının gördüğü olağanüstü ilgi müzik otoritelerini de şaşkına çevirdi.

Bu bir ilk...
"Crazy Frog Axel F" İngiltere listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. CD formatında müzik marketlerden alınabilen şarkı, İngiltere'de Coldplay'in yeni single'ından bile 4 kat daha fazla sattı. 'Single' olarak piyasaya sürülen CD'nin dün akşam saatlerinde 150 bin satış rakamına ulaşmış olması bekleniyordu.

Moped sesi!
Melodi, Reinhard Raith ve Wolfgang Boss adlı 2 Alman DJ'in, genç bir İsveçli'nin 10 yıl önce kaydettiği taklit moped sesini, Eddie Murphy'nin oynadığı 1984 yapımı "Beverly Hills Cop" filminin tema şarkısıyla birleştirmesi sonucu ortaya çıktı. Boy George, Adam Ant, Sex Pistol gibi grup ve şarkıcıların menajerliğini yapan Malcolm McLaren, "Şarkıyı dinlerken geleneksel müziğinin ölüm çanını duyacaksınız" diyor.

'Çok saçma'
İngiltere'deki müzik marketleri zinciri HMV Sözcüsü Gennaro Castaldo ise, "Şarkı inanılmaz rahatsız edici ve saçma. Hâlâ şarkının neden bu kadar beğenildiğini anlamaya çalışıyoruz" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 30.05.2005
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.