Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mutsuz muyum? Depresyonda mıyım?

Mutsuz muyum? Depresyonda mıyım?

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, "depresyon geliştirme riski"nin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu belirterek, hayat boyunca bu riskin kadınlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12 olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Verimli, İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Eminönü'deki merkez binada düzenlenen, "Mutsuz muyum? Depresyonda mıyım?" konulu konferansta, ruh sağlığı konusunu ele aldı.

Toplum genelinde ruh sağlığının pek dikkate alınmadığına işaret eden Doç. Dr. Verimli, bu anlamda Türkiye'deki insanların önemli sağlık sorunları bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Verimli, her insanın hayatında yeni oluşan durumlara uyum sağlamak zorunda olduğunu dile getirerek, yoksa doğum, ölüm, göç, evlenme, boşanma, eş aldatması, iflas gibi strese neden olayların çeşitli hastalıklara yol açacağını ifade etti.

Halk arasında mutsuzluğun depresyon gibi algılandığını belirten Doç. Dr. Verimli, depresyondaki insanların yaşama enerjisinin ve isteğinin azalacağını, bir karamsarlık halinin hakim olacağını ve hayatını sona erdirmeyi düşüneceğini söyledi. Doç. Dr. Verimli, depresyonun tipik belirtilerinin arasında sabaha karşı uyanma, hüzünlü bir yüz hali, konuşmada yavaşlama, tıbbi sebebi bulunmayan şiddetli ağrılar, umutsuzluk, değersizlik duygularının yer aldığını ifade ederek, sevilen bir kişinin arkasından tutulan yasın ya da kadınların adet döneminde yaşadıkları sıkıntılı durumların ise benzemesine rağmen depresyon olmadığını vurguladı.

Çocuklarda bile depresyon görülebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Verimli, "Hayat boyunca 'depresyon geliştirme riski' kadınlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12" dedi. "Travma Sonrası Stres Bozukluğunu'' da ele alan Doç. Dr. Verimli, Türkiye'de özellikle 17 Ağustos depremi sonrasında yaşanan bu rahatsızlığın, yapılan bir araştırmaya göre, Avcılar'da yaşayanlar arasında başlarda yüzde 100'e yakınken, şimdilerde yüzde 8'e indiğini belirtti.

Doç. Dr. Verimli, insanlarda gerginliğe neden olan durumları da anlatarak, şu günlerde yaşanan kışlıkların kaldırılıp, yazlık elbiselerin giyilmesinin bile kadınlarda ve erkeklerde bir süre gerginlik yaratacağını söyledi.
(AA)
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.