Magazin

Mutluyum içiyorum, öyleyse alkoliğim

Mutluyum içiyorum, öyleyse alkoliğim

Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Hastanesi Psikiyatristi Hasan Ulvi Kıvanç, mutsuzluk sonlandığında aşırı alkol almaya devam eden kişinin alkolik olduğunu söyledi.

Kıvanç, anne-baba geçimsizliği ile çocukluk döneminde istenmeyen anne-çocuk ilişkisi yaşayan kişilerin, erişkin dönemlerinde alkolik olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, alkolizmin, psikolojik, sosyo-ekonomik ve biyolojik etkenlere bağlı olarak meydana geldiğini ifade etti.

Sosyo-ekonomik düzeyleri ve aylık geliri yüksek kişiler ile büyük şehirlerde yaşayanların alkol kullanma oranlarının yüksek olduğunun gözlendiğine işaret eden Kıvanç, "Yapılan araştırmalarda erkek öğrenciler kız öğrencilerden, lise son sınıf öğrencileri de üniversite öğrencilerinden 6 kat daha fazla alkol tüketmektedir" dedi.

Kıvanç, kendini pasif ve içine kapanık olma durumundan kurtarmak isteyen kişilerin, güven kazanmak için alkole sığındıklarını anlatarak, şöyle konuştu: "İnsanlar daha çok mutsuz zamanlarında alkole başvururlar. Mutsuzluk sonlandığında aşırı alkol almaya devam eden kişi alkoliktir. Bu durumda olanlar, sağlığı, çevresi, aile ve toplumsal ilişkileri, iş ve ekonomik durumu bozulmasına rağmen alkol alma dürtüsünün önüne geçemezler."

"Alkol kullanımı doktor kontrolünde son bulmalı"
Aşırı alkol kullanımının bedensel tahribata yol açtığına da değinen Kıvanç, alkol kullanımına bağlı olarak karaciğer, pankreas, solunum yolları, mide ve sinir sisteminin zarar gördüğünü kaydetti. Kıvanç, alkol kullanımına doktor kontrolünde son verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Aksi taktirde kişide halüsilasyon durumları ve bilinç kaybına neden olan Deliryum adı verilen hastalık meydana gelir. Kişi hem kendine hem çevresine zarar vermeye başlayabilir" diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 28.04.2003
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.