Magazin

Mutluluğun sırrı ayaklarda saklı

Mutluluğun sırrı ayaklarda saklı

Yürüyüşün mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasına yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, "Bu da kendimizi daha rahat ve huzurlu hissetmemizi sağlar" diyor.

Hayat Yayıncılık tarafından yayınlanan Kişisel Gelişim dergisinde Dr. Özer Odabaşı'nın "Sağlık, Mutluluk, Başarı ve Zayıflamak için Yürüyelim Arkadaşlar" başlıklı yazısına yer verildi. Dr. Odabaşı, özellikle büyük şehirlerde hareketsizliğin neden olduğu hastalıklara yakalanma oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, bu rahatsızlıkları, "Kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, fazla kilo, eklem ağrıları, depresyon, uykusuzluk ve bel-sırt ağrıları" şeklinde sıraladı.

Odabaşı, sağlığı koruyarak teknolojinin olanaklarından yararlanmanın tek yolunun ise düzenli spor yapmaktan geçtiğini bildirdi. Odabaşı, sporun sağlık açısından yararlarını şöyle anlattı:

"Sporun en önemli etkisi kalbimiz ve kan damarlarımız üzerindedir. İnsanlar ne denli hareketli iseler kalp krizi geçirme olasılıkları o kadar azalmaktadır. Günlük yaşamında hareketli olan insanlarda bağırsak kanserine rastlanma oranı daha düşük olmaktadır. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutulabilir. Kolesterolün zararlarını azaltır, iyi kolesterol oranını artırır. Kilomuzu kontrol altında tutmamızı sağlar.

ABD'de 13 bin 346 kişi üzerinde yapılan araştırmada kondisyon arttıkça ölüm oranının azaldığı görüldü. Yani düzenli spor yapmak insan ömrünü uzatıyor."

Odabaşı, ayrıca yürüyüş yapmanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerini de anlattı. Yürüyüşün kalp hastalıklarını, akciğerleri güçlendirerek nefes alma güçlüklerini azalttığını, kemik erimesini önlediğini, romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olduğunu bildiren Odabaşı, ayrıca psikolojik dengeyi korumak için de yürüyüşün önemli olduğunu vurguladı. Odabaşı, yürüyüşün psikolojik yararlarını ise şöyle sıraladı:

"Stresli olduğumuz zamanlar, kanımızda adrenalin hormonları birikir. Bu hormon kendimizi daha gergin ve mutsuz hissetmemize neden olur. Spor adrenalinden daha çabuk kurtulmamızı sağlayarak bizi sakinleştirir ve rahatlatır. Yürüyüş mutluluk hormonu olan endorfinleri salgılatarak kendimizi daha rahat ve huzurlu hissetmemizi sağlar. Endorfinler aynı zamanda morfine benzer özellikleri ile doğal ağrı kesicilerdir."
(ANKA)
Yayın tarihi: 28.12.2002
330
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.