Magazin

Mutluluğun formülü: P+(5xE)+(3xH)

Mutluluğun formülü: P+(5xE)+(3xH)

Bilim adamları yıllardır insanlığın zihnini meşgul eden en büyük sırlardan birini, çözdüklerini söylüyorlar: Mutluluğun sırrı ne? Bu sorunun yanıtının gerçek aşk, bol para ya da heyecan verici bir iş gibi basit şeyler olmadığı ortada. Bütün bunlar bir yana, mutluluğun özeti şu denklemde yatıyor: <br><b>Mutluluk = P + (5xE) + (3xH)</b>

Formülün açıklamasına gelince:

 • P hayata bakış, uyumluluk ve esneklik gibi Kişilik Özelliklerini anlatıyor.

 • Sağlık, mali istikrar ve arkadaşlılarla ilgili olan E ise Varlık'ı temsil ediyor.

 • Yüksek Değerler'i simgeleyen H ise özgüven, beklentiler, hırslar ve mizah gücünü içeriyor.

  Karmaşık mı geldi? Aslında göründüğü kadar zor değil. Formül bini aşkın insanla röportaj yapan psikologlar tarafından geliştirildi. Araştırma yazarlarından olan yaşam antrenörü Pete Cohen denlemi anlamanın çoğu insan için kolay olmadığını itiraf ediyor. Bununla birlikte denklemin bir dizi basit soruya dayalı olduğunu dile getiriyor.

  Puanlandırma nasıl?
  Soruları yanıtlayan herkes yüz üzerinden belli bir puan alıyor. Elde edilen puan ne kadar yüksek olursa, kişinin o kadar mutlu olduğu ortaya çıkıyor. "Çoğu insan mutluluğun ne olduğunu muhtemelen bilmiyor. Mutluluğun bol para, büyük bir otomobil ya da büyük bir ev olduğunu sanıyorlar" diyen Cohen "Oysa bütün bunlara sahip olan insanlar, sadece hayatın tadını çıkaranlara göre daha mutlu olacak diye bir şey yok. Yaşamdan tad almak güzel, çünkü hayat biraz kısa" diye konuşuyor.

  Nasıl uygulanıyor?
  Mutluluk düzeyinizi bulmak için aşağıdaki sorulara 1 - 10 arasında bir değer verin (1 = Hiç değil, 10 = Çok fazla). Birinci ve ikinci sorunun puanlarını toplayıp P'yi elde edin. Üçüncü sorunun puanı E, dördüncününki H'yi veriyor. Bulduğunuz sayıları formüle uygulayıp mutluluk puanınızı bulun.

  İşte sorularınız
  1- Kendinizi ne kadar dışa dönük, enerjik, esnek ve değişikliğe açık olarak görüyorsunuz?
  2- Kendinizi ne derece dünyaya olumlu bakan, başarısız olduğu zaman üzerinde fazla durmayan, kendinizden çok talihin hayatınızı yönettiğine inanan bir kişi olarak görüyorsunuz?
  3- Yaşantınız, sağlık, para ve kişisel güven, bağımsız seçim yapabilme olanağı, bir yere veya gruba ait olma duygusu, eğitim ve bilgi kaynaklarına sahip olma gereksinimleriniz açısından ne derece tatminkâr?
  4- Size yakın olan insanlardan istediğinizde ne denli destek görüyorsunuz, yaptığınız işe kendinizi ne denli verebiliyorsunuz, hayattan beklentileriniz ne kadar karşılanmış durumda? Ne derecede, sizce anlam taşıyan ve hayatınıza yön veren aktivitelerde bulunuyorsunuz, ne kadar kendinizi tanıyor ve kimliğinizi biliyorsunuz?

  Her soruya 10 üzerinden 10 verdiyseniz toplam puanınız 100 olacak. Bu "yüzde 100 mutlu bir insan" olduğunuzu gösteriyor.

  Erkekleri seks mutlu ediyor
  Seyahat şirketi Thompson için çalışan psikolog Carol Rothwell bin kişi üzerinde yaptığı çalışmada ayrıca şu sonuçlara ulaştı:
 • Erkeklerin yüzde 40'ı seks yaptıkları, yüzde 30'u ise tuttukları takım kazandığı zaman mutlu oluyor.
 • Kadınların yüzde 70'nin mutluluğu için aile başta geliyor. Dört kadından biri ise kilo vermekle mutlu oluyor.
 • Hem kadınlar hem de erkekler tatile çıktıkları zaman aynı oranda mutlu oluyor.
  Yayın tarihi: 07.01.2003
 • 491
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.