Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mussolini'nin aşk mektupları kayıp

Mussolini'nin aşk mektupları kayıp

İtalya'nın faşist diktatörü Benito Mussolini'ye sevgilisinin yazdığı aşk mektupları, ulusal arşivden yok oldu.

Roma'daki Devlet Arşivleri Başkanı Maurizio Fallace, Claretta Petacci'nin 1937'de yazdığı, yıllardır gizlilik içinde saklanan mektupların esrarengiz bir şekilde yok olduğunu söyledi.

Mektupların, kişisel içerikli olduğu için en hassas belgeler sınıfında bulunduğunu söyleyen Fallace, mektupların yokluğunu, açıklanmak üzere hazırlamak için aradığı sırada fark ettiğini belirtti. Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi. İtalyan yasaları, bu tür belgelerin yazıldıktan 70 yıl sonra açıklanmasına izin veriyor. Mussolini'nin, Adolf Hitler'in Nazi Almanyası ve aşırı milliyetçi Japonya ile gizli ittifak yaptığı 1937, tarihçiler için büyük önem taşıyor.

Petacci, İsviçre'ye kaçmaya çalışmadan önce mektupları arkadaşlarına bırakmış, ancak 1950'de mektuplara el konulmuştu. Evli olan Mussolini'nin başka kadınlarla da ilişkisi olmasına rağmen Petacci ile beraberliği, 10 yıldan fazla sürmüştü. Petacci, Mussolini ile birlikte 1945'te İtalyan direniş savaşçıları tarafından öldürülmüştü.
(AA)
535
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.