Magazin

Musluktan Prozac akıyor!

Musluktan Prozac akıyor!

Britanyalılar sürekli gülümsüyor! Yılda 24 milyon reçeteye yazılan Prozac, suya karıştı. Musluktan akan 'mutluluk ilacı'nın cinsellikten uzaklaştırma gibi bir yan etkisi de var.

Britanya'da musluklardan antidepresan akıyor. Ülkede 'Prozac' adlı antidepresan ilacın kullanımı o kadar arttı ki, uzmanlar şehir suyunda ilacın kalıntılarına rastladıklarını açıkladı.

Britanya'daki çevre kuruluşlarından birinin hazırladığı rapora göre artan Prozac kullanımı, ilacın kalıntılarının kanalizasyon yoluyla nehirlere ve yer altı sularına ulaşmasıyla sonuçlandı. Uzmanlar 'gizli kitlesel ilaç kullanımı' adını verdikleri durum karşısında acil geniş çaplı araştırma başlatılmasını istedi.

Britanya hükümetine bağlı çevre yetkilileri kısa süre önce bu çağrı üzerine ilaç endüstrisi yetkilileriyle bir araya gelerek, sulara karışan ilacın insan sağlığı ve ekolojik sistem üzerindeki etkilerini tartıştı. Ancak Prozac'ın içme sularına ne miktarda karıştığı kesin olarak bilinmiyor. Hükümete bağlı İçme Suyu Teftiş Kurulu, ilacın 'büyük ihtimalle' fazlasıyla seyrelmiş halde olduğunu ve şimdilik sağlığı tehdit etmediğini açıkladı. Britanya Çevre Ajansı yöneticisi Dr. Andy Croxford, ilacın düşük seviyedeki etkilerini araştırmaları gerektiğini söyledi.

10 yıl önce 9 milyondu
Uzmanlar Prozac'ın işlemden geçirilmiş kanalizasyon suyu yoluyla musluk suyuna karıştığını söylerken, bazıları ilacın cinsel işlev üzerinde olumsuz etki yapmasından endişeleniyor. Prozac sınıfındaki antidepresan ilaçların geçici cinsel işlev bozukluklarına ve cinsel isteksizliğe yol açtığı biliniyor. Diğer taraftan çevreciler, doğaya karışan ilaçların etkileri üzerinde detaylı araştırma yapılması için alarma geçmiş durumda.

İstatistiklere göre 10 yıl önce Britanya'da reçeteli verilen antidepresanların sayısı yılda 9 milyon kutuyken 2001'de 24 milyona ulaştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.08.2004
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.