Magazin

Murat sigaralarına 10 bin dolar

Murat sigaralarına 10 bin dolar

Bir dönem ABD'de satış patlaması yapan "Fatma" ve "Murat" isimli Türk sigaralarının paketleri, kolleksiyoncular tarafından 10 bin dolara (yaklaşık 14 milyar lira) kadar satın alınıyor.

Fatma ve Murat, bir dönem Amerika'da en çok satılan iki sigara markasının adları. Tanıtım afişlerinde Türk tütününden yapıldıkları vurgulanan sigaralar, tiryakilerin gözdesiydi. ABD'de 1. Dünya Savaşı sırasında piyasaya sunulan ve o dönemde popüler olan Fatma ve Murat sigaralarının adları herkesin dilindeydi. Rakiplerini, akıllı bir reklam kampanyasıyla kolayca safdışı bırakmışlardı. Türk sigarası olarak Amerikan pazarında satış patlaması yaratan Fatma ve Murat sigaraları, daha sonra büyük sigara fabrikalarıyla rekabet edemeyince, piyasadan çekildiler.

Bugün ise Fatma ve Murat sigaralarının antika paketleri ve reklam afişleri, Amerikalı koleksiyoncuların gözdesi oldu. Tarihi sigaraların paketleri çeşitli açık artırmalarda 10 bin dolardan alıcı buluyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 19.09.2003
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.