Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Müptelayı gözbebeğinden anlıyor

Müptelayı gözbebeğinden anlıyor

Uyuşturucu kullananları tespit etmek için saç teli, kan, idrar veya doku testi yaptırma devri sona eriyor. Japon teknolojisi ile bir ABD firması tarafından imal edilen Drug-pre Screening Systems (DM-2010) adlı alet, üç dakika içinde gözbebeklerinin tepkimelerini ölçerek kişinin uyuşturucu ya da alkol kullanıp kullanmadığını tespit edebiliyor.

Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi'nde düzenlenen 4'üncü İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tahlil, Kurtarma ve Rehabilitasyon Ürün, Cihaz, Teknik ve Ekipmanları "Ekspomed 2003" Fuarı'na getirilen ürün, Kore, ABD ve Rusya'dan sonra dünya'a dördüncü ülke olarak Türkiye'de tanıtılıyor. İthalatçı firma yetkilisi Dr. Nedim Selim, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu kullanımının arttığını, uyuşturucu ile mücadelede kullanıcıları tespit etmekte zorlanan narkotik görevlilerinin bu aletle birlikte mücadelelerinin hızlanacağını söyledi.
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.