Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mükemmeliyetçiler bunaltıyor

Mükemmeliyetçiler bunaltıyor

Kadı kızındaki kusuru bile kendilerine dert edinen mükemmeliyetçiler, sınırlarını sürekli zorladıkları için hem kendi sağlıklarını tehlikeye atıyor, hem de arkadaşlarını bunaltıyor.

Mükemmeliyetçilik bir hastalık! Kanadalı bilim adamları, mükemmeliyetçiliğin bir davranış bozukluğu olarak değerlendirilip tedavi edilmesi gerektiğini iddia ediyor. Mükemmeliyetçiler her zaman sınırlarını zorladıkları için sürekli stres altındalar. Kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, hatasız olmaya çalışan kişilerde görülen başlıca hastalıklar.

Mükemmelliyetçilerin zararı bir tek kendilerine değil, bu kişiler çevrelerindekileri de stres altına sokuyorlar, istemeyerek de olsa yakınları üzerinde baskı kuruyorlar. Bu nedenle kimi bilim adamları mükemmeliyetçiliğin, bir davranış bozukluğu olarak tanımlanıp tedavi yoluna gidilmesi gerektiğini savunuyor.

Hastalığın üç tipi var
Bunlardan biri de Kanada York Üniversitesi'nde görevli psikyatr ise Prof. Gordon Flett. Flett, üç farklı mükemmeliyetçi insan tipi olduğunu söylüyor. İlk grup 'ben odaklı mükemmeliyetçiler', bunlar, sürekli mükemmel olmak için çaba harcarlar. İkinci grup 'başkalarına odaklı mükemmeliyetçiler', bunlar başklarının mükemmel olmasını bekler. Üçünü grup ise başkalarının kendilerinden mükemmel olmalarını beklediklerini sanan 'sosyal mükemmeliyetçiler'.

"Mükemmeliyetçiler inatçı, ayrıntıya düşkün ve organize kişilerdir. Bazıları hatalarını örtmeye çalışır, bazıları ise kafalarında oluşturdukları mükemmel imaja ulaşmaya çalışır, ancak ortak özellikleri standartlarının çok yüksek olmasıdır" diyen Prof. Flett, mükemmeliyetçilerin sık sık yeme bozukluğu, depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşadıklarını, ilişki ve evliliklerini yürütmekte zorlandıklarını, hatta intihara eğilimli olduklarını söylüyor.

Siz de hasta olabilirsiniz!
1- Hata yaptığınızda sürekli bunu düşünürsünüz.
2- Başkaları herhangi bir konuda sizden iyi olduğunda buna dayanamazsınız.
3- Bir işe ancak çok iyi yapacağınıza inandığınız takdirde girişirsiniz.
4- Başkalarından mükemmel olmalarını beklersiniz.
5- Başkalarınca güçsüzlük olarak algılanabileceği için soru sormaktan kaçınırsınız.
6- Bir görev verildiğinde, başkaları işleri bitirdiğinde siz hâlâ bu işle uğraşır olursunuz.
7- Sürekli başkalarını kontrol eder ve hata bulduğunuzda düzeltmeden duramazsınız.
8- Başkalarının sizden ne beklediğini bilir ve bunu önemsersiniz.
9- Başkaları önünde hata yapmaktan korkarsınız.
10- Bu listeyi okurken maddeleri tek tek gözden geçirir, bir yanlışlık olup olmadığını kontrol edersiniz.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.06.2004
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.