Magazin

Mükemmel bedenler!

Mükemmel bedenler!

Sanatçı ve tasarımcı Nicole Tran Ba Vang son dönemlerin en cesur ve en kışkırtıcı koleksiyonuna imza attı.

İnsan vücudu konusunda uzman olan Nicole Tran Ba Vang tene çok benzeyen bir kumaştan kıyafetler tasarlıyor.

Paris'te yaşayan Nicole Tran Ba Vang tasarım ve fotoğraflarıyla çağdaş sanatın en çok tartışılan konularından birini çalışıyor: Beden. Ressam, heykeltıraş ve tasarımcı olan Vang insan vücudunu çok iyi tanıyan bir sanatçı.
2000 yılından beri tene çok benzeyen bir kumaşı insan vücuduna giydirerek ikinci bir deri yaratıyor Vang. Yani insan bedeni görünümlü kıyafet tasarlıyor ve bunları fotoğraflıyor.

"Vücut kıyafetleri" adını verdiği bu koleksiyonun bazı parçaları oldukça şoke edici: Çıplak vücut şeklinde bir elbise, göğüs görünümlü bir sutyen ve büstiyer...

Bugüne kadar transparan veya vücudun büyük bölümünü açıkta bırakan pek çok tasarım yapıldı fakat ilk kez Vang ikinci bir deri ile insanları giydiriyor. "Vücut kıyafetleri" onun fotoğraf koleksiyonunun en büyük parçası. Göğüslerin birebir kopyası sutyenler ve fermuarlı bacaklar, rahatsız edici olsa da, fantastik bir tensel dünya sunuyor.

Çok cesur ve kışkırtıcı olan bu tasarımlar ve fotoğraflarda bir yandan beden teşhir edilirken, bir yandan da ikinci bir deri ile saklanmış oluyor.

Eleştirel bir yaklaşım
Vang'ın fotoğrafları mükemmellik kültürünü ve giydiklerimizin kimliğimize nasıl değer kattığını irdeliyor bir bakıma. Sanatçı moda ve onun yarattığı estetik değerlerini eserlerinde eleştirirken, bu değerlerin absürdlüğü konusunda da dalga geçmekten geri durmuyor.

Vang'ın tasarımlarında kıyafetler bedenle muğlak bir oyun oynuyor: Kıyafetler çıplaklığı yaratıyor.

Günümüzde bilgisayar programları kullanarak yaratılan güzelliği bu sefer sahte beden kıyafetleriyle yaratarak insanları düşünmeye iten sanatçı, bu çalışmaların toplumsal bir manifesto olduğunu söylüyor.

"İnsan dış görünümünde yapılabilecek değişimlerin limitlerine ulaşmak için böyle bir çalışmaya başladım" diyor Vang. "Bu çalışmalarda vücut kıyafetlerini giyen mankenin vücudu ve taşıdığı giysi birbirine karışıyor. Giydiklerimiz kimliğimizin bir parçası oluyor, vücudumuzu işgal ediyor, neredeyse organik bir parçamız haline geliyor. Giydiklerimizle tanımlanıyoruz ve kıyafetler kendimizi yansıtma araçlarımız. Vücut kıyafetleri bunu çıplaklığa vurgu yaparak gösteriyor."

Kate Moss'un resimlerini yaptı
İnternet sitesi www.tranbavang.com'da cesur ve seksi koleksiyonunu sergileyen Vang, Kate Moss gibi dünyaca ünlü modellerin de resimlerini yaptı. Sanatçı bu resimlerdeki ünlü mankenleri de vücut kıyafetleri ile giydirerek günümüzdeki mükemmel görünüş anlayışını eleştiriyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 05.07.2008
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.