Magazin

Müjde, intiharda sonuncuyuz!

Müjde, intiharda sonuncuyuz!

Emniyet Genel Müdürlüğü, dünyada her üç saniyede bir kişinin intihara teşebbüste bulunduğunu, her 40 saniyede bir kişinin de intihar ettiğini bildirdi. Türkiye´de intihar oranının, dünya ortalamasının 6.5´ta biri düzeyinde olduğu belirlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanlığı´nın yürüttüğü, geçen yıl başlatılan "Nezarethane İntiharlarının Kontrol Edilmesi ve Önlenmesi Temel Eğitim" programının birinci aşaması tamamlandı. Eğitim programına ilişkin genel müdürlükçe hazırlanan raporda, dünyada ve Türkiye´de intihar olaylarının değerlendirilmesine de yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) verilerine göre, dünyada 2000 yılında yaklaşık bir milyon kişi intihar etti. Bunun dünyaya ortalaması yüzbinde 16 olarak belirlenirken, her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiği, her üç saniyede de bir kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğu belirlendi.

TÜRKİYE, İNTİHAR OLAYLARINDA SONUNCU
ABD´de intihar olayları yüzbinde 11, Fransa´da yüzbinde 19, Rusya Federasyonun´da yüzbinde 38 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye´de yüzbinde 2.48 düzeyinde bulunuyor. Raporda, intiharların dünya genelinde son 45 yılda yüzde 60 oranında arttığı ifade edildi. Türkiye´de meydana gelen intiharların büyük bölümü 15-24 yaş grubu arasında gerçekleşirken, intihar edenlerin büyük bölümünün kentlerde yaşayanlar ve evlilerden oluştuğu saptandı. Türkiye´de intiharların yüzde 51´i asma, yüzde 17´si ateşli silah, yüzde 13´ü yüksekten atlama yoluyla gerçekleşiyor. İntihar edenlerin yüzde 36´sı, hastalık nedeniyle bu yolu seçiyor. Bunu aile geçimsizliği ve ekonomik şartların bozulması izliyor.

GÖZALTINDAKİ İNTİHAR OLAYLARI...
Raporda, emniyette 1995-2002 arasında nezarethanelerde meydana gelen intihar olayları da değerlendirildi. Buna göre, nezarethanelerde 1995-2002 yılları arasında 1 milyon 772 bin 868 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 35´i intihar etti. İntihar edenlerin gözaltına alınanlara oranı, yüzbinde 1.97 olarak gerçekleşti. Emniyette gözaltına alınanlardan intihar edenlerin altısının siyasi suçlu olduğu, birinin olduğu açıklandı. Nezarette intihar edenlerin yüzde 29´unun alkol ve madde bağımlısı, yüzde 40´ının sabıkalı olduğu, bir kişinin de ruhsal bozukluğu bulunduğu kaydedildi. Gözaltında intihar edenlerin tamamının asma yöntemini kullandığı, kendilerini asarlarken de giysi ve battaniye kenarlarından faydalandıkları bildirildi.
(AA)
Yayın tarihi: 23.04.2003
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.