Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Müjde Ar: "Siyasi Ankara'yı yok etmek lazım"

Müjde Ar: "Siyasi Ankara'yı yok etmek lazım"

Müjde Ar, günü 24 saat dolu dolu yaşayan bir sanatçı ve bir aktrist. Sokak hayvanlarını kısırlaştırıyor, kaçak inşaatçılarla uğraşıyor, Sezen Aksu ile yapımcılığını üstleneceği ve rol alacağı filmin senaryosunu yazıyor, siyasi durumlara kafayı takıyor ve bir roman kaleme alıyor.

İşte ünlü sanatçının Tempo'ya anlattıklarından bazı bölümler:
Birey olarak psikolojim savaşı kaldırmaya müsait değil. Uyku düzenim bozuldu, sinirlerim son derece gerildi; ki ben 5-6 yıl, hayata daha dayanıklı olmak adına, ciddi bir terapi gördüm. Toplumla, insanlarla uyum içinde olmak için böyle bir ihtiyaç duydum. Ama savaş söylentileriyle tekrardan dibe çekildiğimi hissettim.

GEÇMİŞİMİZLE HESAPLAŞMADIK
Balkan göçmeniyim... Kendi ailemin tarihini dinlediğim zaman tüylerim diken diken oluyor. Dedem 17 yaşında, Kuleli'de okurken bir sabah alıp gemilere dolduruyorlar, Suriye'ye götürüyorlar, ilk çarpışmada 78 kişinin kafası kopuyor. Biz hálá geçmişimizle hesaplaşmadık. Amerika Kızılderililerle, zencilerle hesaplaştı. Biz hesaplaşmadık: Kürt de yok, Ermeni katliamı var mıymış?.. Hiçbir şeyin hesabını soramadık. Susurluk'un bile. O adamlar ne arıyordu o arabada biliyor musunuz? Ben hálá bilmiyorum.

AKP HALKI DÜŞÜNMÜYOR
''Şerlerin en kötüsü ehveni şerdir'' diye bir laf var. AKP gelirken herkes diyordu ki, ''Bak bunlar solcuların yapmadığını yapıyor, fakiri düşünüyor.'' Ne kadar düşündüklerini gördük işte. Savaş çıkacak, çünkü bunlar bütün tezgáhlarını buna göre kurmuşlar. Politika yok, bir şey yok. CHP olsaydı da hiçbir şeyin değişeceğini zannetmiyorum. Orada bir sol parti yok ki, Baykal ve adamları var.

BİZ DOĞULU TOPLUMUZ
Ben kendimi açıkçası Doğu'nun batısına koyuyorum. Doğu toplumlarında, tarihe baktığında demokrasi daha yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir kavram. Rönesans, sanayi devrimini yaşamamış bir kültürden söz ediyoruz... Irak'a da Saddam sonrası demokrasi geleceğine inanmıyorum. Ümmet fikri devam ediyor. Doğulu toplumların sağıyla solu arasında bir fark olmuyor. Biz demokrasiyi beceremiyoruz. Mecburen işkenceyi kaldırıyor, mecburen düşünceyi suç olmaktan çıkarıyor...

EĞİTİM SİSTEMİMİZ DEMOKRAT ÇIKARTMAZ
Okulların önünden geçerken hálá fenalık geliyor. Her pazartesi dizerlerdi asker gibi... 12 yaşındaki oğluma (kardeşinin oğlu Söz'den bahsediyor) soruyorum ''Seviyor musun bunu'' diye. ''Ne yapayım'' diyor. Git şimdi okulların önüne, yine her pazartesi-cuma bayrak töreni var. Beden eğitimi öğretmenleri azarlıyor: ''Sıradan çıkmayın!..'' İnsanın doğasına aykırı bu. Eğitim sistemi felaket. Bu genlere sahip insanlardan nasıl sosyal demokrat çıksın.

KENDİLERİNİ TANRI SANIYORLAR
Ankara (siyasetçileri kastediyor) korkunç bir yer. O Ankara'yı tamamen yok etmek lazım. Ertem Eğilmez'in bir lafı vardı: ''Bu koltuk insanın kıçına yapıştı mı, altına bir delik açılır ve onu insan yapan her şey oradan süzülür gider.'' İktidarı Doğu ve Batı toplumları farklı algılıyorlar. Doğu toplumları iktidara tanrısal bir güç ilave ediyorlar. O zaman da demokrasi olmuyor. Parti içi demokrasi bile olmuyor. Ben genel başkanlara hep hayret etmişimdir. Sağ partilerde tamam da, sol partilerde grup toplantılarında bakıyorsun, genel başkan geliyor, herkes ayağa kalkıp alkışlıyor. Niye ayağa kalkıyorsun kardeşim? Aziz Nesin hikáyeleri gibi...

GÜRTUNA, POZ VERMEYİ BIRAKSIN
Dünyayı dolaştım, ama bir belediye başkanının böyle kollarını kavuşturup billboard'larda poz verdiği görmedim. Kimin parasıyla? Kanıksamış vaziyetteyiz. Olabilir bir şey gibi bakıyoruz, ama olmaması gerekiyor. Ali Müfit Gürtuna boy boy poz vermekten vazgeçsin. Varsa belediyenin parası, başka yere harcasın. Benim paramla yapıyor onları. Bizden aferin almaya ihtiyacı yok ki, o görevini yapıyor.
Yayın tarihi: 27.03.2003
518
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.