Magazin

"Muhteşem Yüzyıl'ı izledikçe intihar edesim geliyor"

"Muhteşem Yüzyıl'ı izledikçe intihar edesim geliyor"

Muhteşem Yüzyıl'daki hatalar yüzünden diziyi izlemeye dayanamadığını söyleyen eski Türk Tarih Kurumu Başkanı, MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu "Kadınlar bu kadar dekolteleri açık dolaşmazlardı. Bir tarihçi olarak intihar edesim geliyor" dedi.

"Muhteşem Yüzyıl'ı izledikçe intihar edesim geliyor"
Muhteşem Yüzyıl dizisinin son bölümünde bebeğinin ölümüne neden olan Hatice Sultan'ın bileklerini keserek intihar ettiği sahne tartışma yaratmıştı. Dizinin son bölümüyle ilgili HABERTÜRK'ün sorularını yanıtlayan eski Türk Tarih Kurumu Başkanı MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Muhteşem Yüzyıl'ı yerden yere vurdu. Halaçoğlu şu tespitlerde bulundu:

BU KADAR DEKOLTE YOK: Dizide hareme herkes girip çıkıyor. Böyle bir şey olamaz. Kadınlar haremde öyle gezmezler. Kadınların kıyafetleri bu kadar dekolte değil. 17. yüzyılda İngiliz Sarayı'ndan ziyarete gelenler olmuş, onların izlenimlerini içeren tarihi belgeler var, Osmanlı kıyafetlerini örnek gösteriyorlar. Böyle açık saçık kıyafetlere ilişkin kayıt yok.

GERÇEĞE UYGUN OLMALI: Muhteşem Yüzyıl'daki bu sahneleri gördükçe bir tarihçi olarak intihar etmek istiyorum. "Tarih dizisi" olmadıklarını söylüyorlar ama eğer tarihi olayları anlatıyorsanız gerçeklere dayanacaksınız.

MATRAKÇI TARİH YAZMAZDI: Dizide Matrakçı Nasuh Efendi var. Gerçekte tarih yazmaz. 17. yüzyılda vakanivüs yok. Ama dizide tarih yazıyor.

O ZAMAN HAVAİ FİŞEK Mİ VAR: 16. yüzyılda padişahın doğumu havai fişekle kutlanıyor. Bu da nereden çıktı. Top atışı yapılır.

ARTIK İZLEMİYORUM: Kanuni, tahta çıkmadan babasının cenazesine gidiyor. Önce saray halkı biat ediyor. Bu konuda da yanlış bilgiler vardı. Padişah'ın karşısına kimse sarıksız çıkmaz. Her bir sarık rütbe gibidir. Padişah asla kimseyle yemez. Saraya yeniçeri giremez. İlk bölümü izledim, o kadar yanlış var ki artık izleyemiyorum.

YABANCI TOPRAK İÇİN: Yabancı kadınlarla evlilik Orhan Gazi döneminde başlıyor. Fatih Sırp kralının kızını alıyor. Yabancı eğilimi bugün de var. Orası imparatorluk. Çoğu toprak karşılığı alınıyor.

HATİCE SULTAN VAKASI YOK: Hatice Sultan'ın çocuğunun ölmesi, intihar etmesi... Bu tür olaylar gerçeğe uygun değil. Daha uzun süre yaşıyor. Bütün bunlar halkın yanlış bilgilenmesine yol açıyor.

Kaynak: Milliyet

Yayın tarihi: 21.11.2011
280
YORUMLAR

severek izlenmeli herkez izlemeli

muhteşem yüzyıl bence izlenmeli ve ben severek izl 29.11.2011 14:20:36

bu sadece bi dizi birebi osmanlıyı anlatamaz ayrıca mükembel bir dizi

hazal engin 24.11.2011 07:53:20

Bizim insanlarımız böyledir güzel bir şey gördülermi nasıl eleştireyimde kötü konuma getireyim onu diye uğraşır dururlar.Dizinin başındada belirttiği gibi tarihi olaylardann esinlenilerek diyor adıda muhteşem yüzyıl.Eğer asdı kanuni sultanın hayatı olupta tarihi olaylar anlatılıcak deseydi dizi değil belgesel olurdu zaten.Ayrıca Osmanlıyı gerçekten anlatmaya kalksa bu dizide eleştirdiklerinizden daha kötü şeyler görüceğimiz kesin.En azından kötü olaylarda olsa süslü bir biçimde anlatılıp seyircide kötü izlenim bırakmıyor.Artık bırakın eleştirmeyi istemiyorsanız izlemeyin.Sonuçta seçim sizin.

ecem 22.11.2011 07:09:11

Hatice sultan olayını biraz abartı bulsamda bence bu kadar takınılmaması gerekiyor. Yani sonuçta bize bir belgesel sunmuyor ki bu adamlar 'kurgulanmış' bir dizi sunuyorlar. Hatalar elbette olacak 50-60 yıl öncesini çekmiyorlar ki! Bazı şeyleri hoş görmek ve beklentiyi çokta yüksek tutmamak gerek. Hem cahil miyiz her gördüğümüze inanalım. Kitaplar var belgeseller var açın okuyun izleyin. Bu sadece bir 'Dizi'! Halk anlasın artık ve tarihçiler de beklentilerini savsınlar.

IyorIta 21.11.2011 19:06:27

yahu dizi tarihteki olaylardan "esinlenerek" diye basliyor. nesini anlamadiniz ki "esinlenmenin? TDK: birseyden ilham almak! yani farkli olmasi niye size garip geldi ki???

hirrr-rem 21.11.2011 12:59:41
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.