Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Muhteşem Yüzyıl'dan tarihi rekor!

Muhteşem Yüzyıl'dan tarihi rekor!

Osmanlı dizileri yurt dışında kapış kapış! Yayın hakkı Afganistan'a satılan Muhteşem Yüzyıl'a rekor fiyat...

Muhteşem Yüzyıldan tarihi rekor

Osmanlı temalı TV dizileri, yurtdışında kapışılıyor. Muhteşem Yüzyıl, Rusya’daki başarısından sonra yeni ülkelere açılırken, TRT’nin yakında yayına başlayacak ve başrolünde Türkan Şoray’ın rol aldığı Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam adlı dizisi de ihraç edilecek.

TRT’YE 10 MİLYON DOLAR SATIŞ GELİRİ

Türkiye’de bu yıl ikinci kez düzenlenen Fransız orijinli Discop İstanbul Televizyon Yayıncılığı Fuarı’na katılan TRT Uluslararası Program Satış Sorumlusu Meltem Tümtürk Akyol, Bir Zamanlar Osmanlı- Kıyam’ın yakında yayına başlayacağını belirterek, “Şimdiden görüşmeler yapıyoruz. NBC kanalı Dubai’de yayınlamak istiyor. Mısır’dan teklif var. Yunanistan’dan hem yayın hem DVD hakkını istiyorlar. Seneye yurtdışında gösterim başlar” dedi. TRT Televizyon Dairesi Başkanı Nimet Ersin de format satışından elde edilen gelirin her yıl katlandığını ifade ederek, şöyle konuştu: “TRT, program ihracından 2002’de yılda 20 bin dolar kazanırken, şimdi milyonlar kazanıyor. 2012 sonunda dizi ve çizgi filmlerin pazarlanmasından elde ettiğimiz gelir 10 milyon doları bulur. Arap Baharı olmasa çok daha büyük bir patlama olacaktı. Buna rağmen, her yıl 2’ye 3’e katlanan bir gelir var.” 72 ülkeye dizi, sinema filmi, format hakkı satan Global Agency de fuara katıldı. Şirketin patronu İzzet Pinto, Muhteşem Yüzyıl’ın yayın hakkının Afganistan’a satıldığını açıkladı. Pinto, “Savaşla boğuşan Afganistan bile bu dizinin peşinde. Muhteşem Yüzyıl, bölüm başı satış fiyatı ve toplam getirisiyle rekor kırdı. Ortalama bir diziden 3 kat pahalıya satılıyor. Talep çok yüksek. Kısa süre önce; Bosna Hersek, Hırvatistan, İran, Arnavutluk ile de anlaştık” dedi

769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.