Magazin

Muhteşem Yüzyıl'dan rekor!

Muhteşem Yüzyıl'dan rekor!

Mohaç Meydan Savaşı sahneleriyle bu akşam ekrana gelecek 'Muhteşem Yüzyıl', Türk televizyon tarihinde yeni bir çığır açtı. Yarım milyon dolar harcanan 17 dakikalık sahne için yüzlerce kişi seferber oldu.

Muhteşem Yüzyıl'dan rekor!
'Muhteşem Yüzyıl'ın, 500 bin dolarlık rekor bir prodüksiyona imza attığı Mohaç Meydan Savaşı sahneleri bu akşam ekrana gelecek. Yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan'ın üstlendiği dizinin savaş sahneleri, Edirne'de çekildi. Bir sinema filminde kullanılan tüm teknolojilerden yararlanılar çekimler, ön hazırlık çalışmaları dahil 25 gün sürdü.

Bölüm içinde 17 dakika yer alacak sahnelerin görsel efekt çalışmaları Digiflame tarafından 25 kişilik bir ekiple 2,5 ayda tamamlandı. Çekimde 'Yüzüklerin Efendisi', 'Cennetin Krallığı' gibi filmlerde kullanılan tekniklerden yararlanıldı.

Üç boyutlu animasyonlarla olmayan köprüler inşa edilirken, hem Macar tarafının kaleleri hem de Edirne sarayı gibi günümüze ulaşamamış mekanlar asıllarına uygun olarak 3D'de yeniden yapıldı.

Kaynak: Milliyet

Yayın tarihi: 21.09.2011
279
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.