Magazin

'Muhteşem Yüzyıl'a 'Hatice Sultan' cezası

'Muhteşem Yüzyıl'a 'Hatice Sultan' cezası

RTÜK, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde, Hatice Sultan'ın intihar sahnesini, 'şiddeti özendirici' buldu ve ceza verdi.

16 Kasım 2011’de Show TV’de yayınlanan bölümde, Kanuni’nin kız kardeşi Hatice Sultan’ın bebeğini emzirirken uyuyup ölümüne sebep olması ve bunalım sonucu bileklerini keserek intihar etmesine ilişkin sahne, ‘’Şiddeti özendirici’’ bulundu.

 

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre oy çokluğu ile alınan bu karara RTÜK üyelerinde Hülya Alp ‘’Uygulanan ceza maddesi’’ açısından karşı çıktı. Alp ‘’İnsanların yaralanma, acı çekme, ölüm anları ve benzeri durumlar, duygu sömürüsüne yol açacak biçimde verilemez…” maddesinden ceza uygulanması gerektiğini vurguladı. Muhalefet şerhi de yazan Alp şöyle dedi:

 

‘’Dönem filmlerinde, savaş sahneleri, işkence, öldürme, köy, kasaba ve hatta insan yakma sahneleri gibi şiddeti, vahşet düzeyine taşıyan sahnelere bile, ister istemez daha fazla yer verilir. İntihar, şiddet içeriğinin bir türü değil, öğrenilmiş çaresizlik sendromudur. İhlal edilen yasa hükmü, (Acı çekme, ölüm ve benzeri durumlar, duygu sömürüsüne yol açacak biçimde verilemez) maddesidir.’’

 

SAĞ BİLEĞİNİ SAĞ ELİYLE KESTİ!

Bu sahnedeki ‘’Kanlı görüntüler’’ için, vatandaşlardan RTÜK’e çok sayıda şikayet başvurusu da yapılmış ve sahnenin hatalı olduğu da ortaya çıkmıştı. Hatice Sultan, hamamdaki intihar sahnesinde, bıçağı sağ eli ile alıp, sol elinin bileğini kesmesine rağmen daha sonra hamam kurnasının içine kesik sağ eli girmiş vaziyette görülüyordu. Sol bileğini kesen Hatice Sultan'ın sağ bileğinden kanlar akmıştı.

Yayın tarihi: 22.02.2012
593
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.